Reklama

Burza nad Dasziszą

Burza nad Dasziszą

26.06.2018
Czyta się kilka minut
Kurdyjscy i arabscy bojownicy z Syryjskich Sił Demokratycznych zajęli Dasziszę – kolejne miasto we wschodniej części kraju, które dotąd kontrolowało tzw. Państwo Islamskie. Cena zwycięstwa jest wysoka.
Kurdyjskie żołnierki z obsługi ciężkiego karabinu maszynowego, czerwiec 2018 r. / Fot. Paweł Pieniążek
Kurdyjskie żołnierki z obsługi ciężkiego karabinu maszynowego, czerwiec 2018 r. / Fot. Paweł Pieniążek
H

Huczą moździerze, wyrzucając z siebie kolejne pociski. Załogi działek przeciwlotniczych i ciężkich karabinów maszynowych DSzK ustawionych na pick­upach, bojownik z karabinem na wieżyczce opancerzonego humvee – wszyscy ostrzeliwują wrogie pozycje oddalone o kilkaset metrów. Nad trafionymi budynkami unosi się dym. Ciągłe odgłosy strzałów i wybuchów niosą się po półpustynnej równinie, mieszają z warkotem helikopterów i odrzutowych samolotów, które krążą nad okolicą.

34-letnia Ronahî dowodzi Kobiecymi Jednostkami Ochrony (YPJ). Wchodzą one w skład Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), wspieranych przez międzynarodową koalicję ze Stanami Zjednoczonymi na czele. Ronahî przyjechała z całym oddziałem bojowniczek. Trzy z nich stanowią obsługę jednego z karabinów maszynowych. – Daesh nie jest w stanie walczyć przeciwko nam, gdy dysponujemy taką bronią – mówi kobieta, używa arabskiego...

9648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]