Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Bumerang w ochronie zdrowia

Bumerang w ochronie zdrowia

15.01.2007
Czyta się kilka minut
Medyczną Polskę obiegła hiobowa wieść: nad polskimi szpitalami zawisła groźba bankructwa. Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego komornicy mają prawo zająć całe mienie zadłużonych szpitali, a nie tylko 25 proc. pieniędzy na szpitalnym koncie. Tymczasem owa wiadomość jest raczej z kategorii tych dobrych, a nawet jeszcze lepszych.
P

Po pierwsze, Trybunał przypomniał ustawodawcy, że nie ma zgody na pozbywanie się kłopotów (jakimi są szpitalne długi) przy pomocy bezprawnych rozwiązań (jakimi są niekonstytucyjne przywileje dla de facto państwowej służby zdrowia). W państwie prawa wszystkie podmioty gospodarcze są równe. Po drugie, na szczęście nikt z polityków z powodu wyroku nie powiedział Trybunałowi złego słowa. Po trzecie, problem dotyczy jedynie mniej niż 5 proc. szpitali, głównie na Dolnym Śląsku, zbudowanych nie z myślą o potrzebach państwa polskiego czasu pokoju, lecz jako zaplecze dla ofensywy Układu Warszawskiego na imperialistyczny Zachód.

Po czwarte, wyrok Trybunału Konstytucyjnego uprzytamnia po raz kolejny, że problemy systemu ochrony zdrowia należy rozwiązywać systemowo, a nie krótkowzrocznie, ulegając naciskom różnych grup społecznych. Przyznanie, jak w słynnej "ustawie 203...

1317

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]