Reklama

Budżet: kto strajkuje, ten ma

Budżet: kto strajkuje, ten ma

04.01.2004
Czyta się kilka minut
Przedstawiony przez rząd projekt budżetu zgodnie uznano za najgorszy w histo rii III RP. Zawiera on wysoki deficyt (45,5 mld zł, czyli 5,3 proc. PKB), który i tak jest sztucznie zaniżony (nie uwzględnia dotacji dla Otwartych Funduszy Emerytalnych - liczony w sposób porównywalny do ubiegłorocznego wyniósłby 7 proc. PKB). Taki deficyt rodzi niebezpieczeństwo przekroczenia przez dług publiczny ustawowych granic. Zabezpieczeniem miał być plan Hausnera.
T

Tyle tylko, że w budżecie “planu Hausnera" nie ma. W zamian za to wicepremier zwrócił się do posłów z apelem o cięcie wydatków i zmniejszenie deficytu. Teoretycznie to możliwe, ale mało prawdopodobne. Najpierw na posiedzeniu komisji finansów publicznych posłowie zgłosili 400 poprawek, zwiększających wydatki o 4 mld zł. Komisja oparła się pokusie i - na papierze - zmniejszyła deficyt o 200 mln zł (o 0,45 proc. planowanej kwoty), a owo zmniejszenie nastąpiło w efekcie zwiększenia dochodów (508,5 mln zł) i zwiększenia wydatków (o 308,5 mln zł) - z czego zwiększenie wydatków traktować można jako pewne, gdy zwiększenie dochodów jest jedynie możliwością, która nie musi się wydarzyć i raczej się nie wydarzy. Dalej było już spokojnie. Posłowie wiedzą bowiem, że na końcu debaty marszałek pyta: “Kto z Pań Posłanek i Panów Posłów chce jeszcze przez rok brać diety poselskie (i...

1812

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]