Reklama

Budżet księcia Mieszka

Budżet księcia Mieszka

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Nie tylko polityka i religia decydowały o tym, co tysiąc lat temu kształtowało się między Bałtykiem, Odrą i Karpatami. Jak wyglądała gospodarka powstającego państwa polskiego?
Denar Mieszka I Fot. Domena publiczna
P

Pisząc o procesie powstawania państwa polskiego oraz innych państw Europy Środkowej w X wieku, zwykle zwraca się uwagę na kwestie polityczne oraz chrystianizację i jej wpływ na kulturę, co doprowadziło do swoistej europeizacji tych obszarów. Rzadko natomiast zwraca się uwagę na kwestie ekonomiczno-gospodarcze. Tymczasem również one były kluczowe dla ówczesnego rozwoju naszego regionu.
Gospodarcze odrodzenie
Kryzys i upadek Imperium Rzymskiego, a następnie trwające kilkaset lat niepokoje doprowadziły do feudalizacji społeczeństw Europy Zachodniej i Południowej oraz do zaniku gospodarki towarowo-pieniężnej i miast (oraz funkcji, jakie one pełniły w państwie Rzymian). Z obiegu zniknął pieniądz – i choć niektórzy władcy, jak Karol Wielki, a potem np. Bolesław Chrobry, wybijali serie monet (srebrnych denarów), to miały one jednak przede wszystkim znaczenie...

9131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]