Reklama

Dublin - miejsce magiczne

Dublin - miejsce magiczne

10.07.2005
Czyta się kilka minut
U schyłku XX wieku pojawiło się i zrobiło niejaką karierę pojęcie miejsca magicznego. Co jednak ono znaczy?.
Pomnik Jamesa Joyce'a w Dublinie
W

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza powstało wiele esejów i całych książek poświęconych takim lub innym miastom, dzielnicom i zakątkom dzielnic, które zyskały nagle miano “miejsca magicznego". “Magiczne" stały się naraz - opisywane od niepamiętnych czasów - Florencja i Wenecja (i inne miasta włoskie). “Magiczną" została Lubeka i Złota Praga (głośna książka Angelo Ripellino “Praga magiczna", wyd. pol. PIW 1997). Za “magiczny" uznano stary Londyn oraz Wiedeń i Paryż. Ożyły mity Litwy i jej stolicy Wilna. Słyszy się o “magicznym" Krakowie i “magicznym" Gdańsku (dzięki twórczości Pawła Huellego).

Intuicyjnie rozumiemy, co znaczy ów przydomek. Gdy jednak zaczynamy zastanawiać się nad tym głębiej, pojawiają się pytania i wątpliwości. Czy istotą “magiczności" danego miejsca jest jego malowniczość, czy może - tajemniczość? To, co jawi się oczom, czy to, co się jawi przez...

6728

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]