Reklama

Arcydzieło w nowym przekładzie

Arcydzieło w nowym przekładzie

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Kiedy zdasz sobie sprawę, że Dublin jest stolicą od tysiąca lat, że jest »drugą« metropolią Imperium Brytyjskiego, że wreszcie jest on trzykrotnie niemal większy od Wenecji - musi Ci się wydać dziwne, że do tej pory żaden artysta nie ukazał go światu - pisał James Joyce we wrześniu 1905 z Triestu do swego brata Stanislausa.
A

A 4 grudnia tegoż roku informował ciotkę Josephine Murray, która była jego główną korespondentką w Dublinie i pomagała mieszkającemu poza krajem pisarzowi ustalać faktograficzne czy topograficzne szczegóły dotyczące rodzinnego miasta: “Wczoraj wysłałem wydawcy moją książkę »Dublińczycy«. Zawiera ona dwanaście opowiadań...". Pierwsze wydanie “Dublińczyków", zawierające nie dwanaście, a piętnaście utworów, ukazało się jednak dopiero... 15 czerwca 1914 roku.

***

Dzieje jednej z najważniejszych pozycji XX-wiecznej nowelistyki uczą, że związek pomiędzy doraźnym sukcesem a wartością dzieła bywa luźny. Droga “Dublińczyków" do czytelnika była szczególnie ciernista: najpierw drukarz londyńskiego wydawcy Granta Richardsa oprotestował niektóre fragmenty z powodów obyczajowych i choć autor gotów był zrazu pójść na ustępstwa, po...

7187

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]