Reklama

Ładowanie...

Błogosławiony nadmiar

16.07.2008
Czyta się kilka minut
Co roku ta sama frajda: pierwsza lektura programu Nowych Horyzontów. Co roku radość, ekscytacja, ale i zwiastun bolesnych decyzji.
C

Coś trzeba będzie wybrać, z czego innego zrezygnować. Kto wie, czy bieżąca edycja Ery nie będzie pod tym względem najbardziej wymagająca ze wszystkich dotychczasowych.

Zacznijmy od retrospektyw. Zostały w tym roku idealnie zbalansowane: dwóch mistrzów refleksji i powolnego rytmu (Theo Angelopoulos i Terence Davies) znajdzie swą przeciwwagę w żywiołowym temperamencie Andrzeja Żuławskiego, jedynego prawdziwego prowokatora polskiej kinematografii. W przypadku wszystkich trzech twórców możemy mówić w zasadzie o retrospektywach idealnych: całość dorobku, osobista obecność reżyserów, towarzyszące przeglądom książki (wywiad rzeka Piotra Mareckiego i Piotra Kletowskiego z Żuławskim plus dwie monografie: Rafała Syski o Angelopoulosie i piszącego te słowa o Terensie Daviesie).

Także kinematografia Nowej Zelandii doczekała się spektakularnej...

2765

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]