Reklama

Ładowanie...

Bliscy, obcy

23.03.2003
Czyta się kilka minut
Szkoda, że autorzy tak ważnej antologii („Tekstylia. »O rocznikach siedemdziesiątych«”) tak swoje dzieło zepsuli. Z powodu ich niedbałości łatwo książkę - a co gorsza, całą twórczość najmłodszych pisarzy - zlekceważyć.
B

Byłoby to wysoce niepożądane w dzisiejszej sytuacji społecznej, tzn. w czasach aksjologicznego zglajchszaltowania i dominacji dolnych poziomów medialnych. Z drugiej jednak strony nie widzę powodów, by dla dobra sprawy (młodej literatury) odpuszczać antologistom to, co sami sobie wspaniałomyślnie odpuścili. Żeby więc w miarę dobrze wyważyć niniejsze uwagi, zacznę od ataku - w wersji skróconej. Brońcie się, panowie, i cieszcie, że niemal nie mam miejsca na cytowanie.

Książkę obciąża redakcyjne opracowanie, a właściwie zupełny jego brak. Nie chodzi wcale (tylko) o literówki. Stylistyczna, hm, oryginalność i niefrasobliwość pociągają za sobą aż nadto poważne uchybienia poznawcze. Tak na przykład ewentualnym doświadczeniem pokoleniowym pisarzy urodzonych w latach 70. miałby być „upadek komunizmu i ostra granica pomiędzy modernistycznym systemem totalitarnym i postmodernistyczną...

5213

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]