Reklama

Bliscy, obcy

Bliscy, obcy

23.03.2003
Czyta się kilka minut
Szkoda, że autorzy tak ważnej antologii („Tekstylia. »O rocznikach siedemdziesiątych«”) tak swoje dzieło zepsuli. Z powodu ich niedbałości łatwo książkę - a co gorsza, całą twórczość najmłodszych pisarzy - zlekceważyć.
B

Byłoby to wysoce niepożądane w dzisiejszej sytuacji społecznej, tzn. w czasach aksjologicznego zglajchszaltowania i dominacji dolnych poziomów medialnych. Z drugiej jednak strony nie widzę powodów, by dla dobra sprawy (młodej literatury) odpuszczać antologistom to, co sami sobie wspaniałomyślnie odpuścili. Żeby więc w miarę dobrze wyważyć niniejsze uwagi, zacznę od ataku - w wersji skróconej. Brońcie się, panowie, i cieszcie, że niemal nie mam miejsca na cytowanie.

Książkę obciąża redakcyjne opracowanie, a właściwie zupełny jego brak. Nie chodzi wcale (tylko) o literówki. Stylistyczna, hm, oryginalność i niefrasobliwość pociągają za sobą aż nadto poważne uchybienia poznawcze. Tak na przykład ewentualnym doświadczeniem pokoleniowym pisarzy urodzonych w latach 70. miałby być „upadek komunizmu i ostra granica pomiędzy modernistycznym systemem totalitarnym i postmodernistyczną...

5213

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]