Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Biskup rolników

Biskup rolników

20.07.2003
Czyta się kilka minut
7 lipca zmarł nagle na zawał serca bp Roman Andrzejewski, biskup pomocniczy diecezji włocławskiej, wieloletni przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i krajowy duszpasterz rolników. Miał 65 lat, 42 kapłaństwa. 22 lata był biskupem.
P

Pochodził z Kujaw, ojciec miał gospodarstwo w Morzyczynie. W pochodzeniu dostrzegał legitymizację swej funkcji, choć w pierwszej chwili nominacja na to stanowisko mogła się wydawać nieco dziwna. Biskup Roman był przecież rozmiłowanym w łacińskiej literaturze wybitnym znawcą klasyki. W konwikcie KUL-u mieszkaliśmy w sąsiednich pokojach i widziałem, z jaką pasją wtedy studiował. Jako jeden z nielicznych polskich biskupów uzyskał (w 1973 r.) doktorat na uczelni świeckiej - Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształcił się w Papieskim Instytucie Altioris Latinitatis przy Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Przez szesnaście lat (1966-1982) prowadził wykłady z języka i literatury łacińskiej na KUL-u. Z Włocławka, gdzie był zatrudniony w seminarium jako wykładowca patrologii i łaciny oraz wychowawca kleryków, co tydzień do Lublina, także w zimie, dojeżdżał maluchem. Miał...

4221

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]