Reklama

Ładowanie...

Nie dla towarzystwa

12.05.2007
Czyta się kilka minut
Zmarł arcybiskup Kazimierz Majdański. Więzień Sachsenhausen i Dachau, wykładowca teologii moralnej, obrońca wartości rodziny we współczesnym społeczeństwie, sympatyk Radia Maryja. Mój mistrz.
Abp Kazimierz Majdański (1916-2007) /fot. G. Gałązka
B

Był jedną z najbardziej wyrazistych postaci we włocławskim seminarium. Postawny, staromodnie uczesany, z przedziałkiem przez środek głowy, w ruchach i sposobie mówienia opanowany tak bardzo, że jakby nieco sztuczny, z ujmującym uśmiechem, dbały o poprawność języka (często nas korygował: "nie odnośnie czegoś, ale odnośnie do; lepiej jednak unikać tej formy, nie jest ładna"), surowy na egzaminach, chyba przywiązywał większą wagę do inteligencji egzaminowanego niż do pamięciowego opanowania materiału, choć i tego wymagał.

Metody skromne, ale skuteczne

Ks. Majdański był wicerektorem seminarium (odpowiedzialnym za wychowanie kleryków) i uczył nas teologii moralnej. Jako dochodzący na wykłady ekstern niewiele wiem o nim jako o wychowawcy, ale jako wykładowcy wiele mu zawdzięczam. Mówił: "nasza metoda nauczania jest skromna, ale...

8111

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]