Reklama

Prorok narodu

Prorok narodu

07.11.2016
Czyta się kilka minut
Jedni uważają, że jest autorem największego osiągnięcia polskiej myśli teologicznej. Inni mówią, że jego poglądy są nieuprawnione i niebezpieczne. Jedno jest pewne: wpływ polskiej teologii narodu jest większy, niż myślimy.
Marsz pod hasłem „Odwagi Polsko”, Warszawa, 7 maja 2016 r. Fot. Mariusz Gaczyński / EAST NEWS // MONTAŻ „TP”
D

Dlaczego panowie do mnie dzwonią? – dziwi się ks. prof. Krzysztof Góźdź z KUL, jeden z wychowanków ks. prof. Czesława Bartnika.
– Bo chcemy napisać o jednym z najwybitniejszych teologów w polskim Kościele – odpowiadamy.
– Aha... No dobrze, proszę wysłać pytania mailem. Mam tu bardzo dużo pracy, postaram się odpisać. Bo wiedzą panowie... Ostatnio się go czepiają, że jest narodowcem. Ale rozumiem, że to ma być tekst pozytywny?
– Rzetelny.
Ks. prof. Bartnik ma na koncie 3,5 tys. publikacji, w tym ponad sto książek. Wychował kilka pokoleń studentów. Jest uważany za autorytet w dziedzinie teologii dogmatycznej i personalizmu katolickiego.
Personalizm – według definicji Leopolda Caro – to uznanie dobra człowieka (osoby) w życiu społecznym. W tekstach ks. Bartnika człowiek jest jednak gdzieś w tle. Na pierwszym planie najczęściej pojawia się jego nieokreślony...

24626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Gdy studiowała na KULu była to postać niezwykła... I niech taką pozostanie. Chociaż trudno zgodzić się z jego późniejszymi poglądami.

Gdy studiowała na KULu była to postać niezwykła... I niech taką pozostanie. Chociaż trudno zgodzić się z jego późniejszymi poglądami.

Trudno pogodzić się z faktem, że osoby, które mieliśmy w naszej hierarchii autorytetów bardzo wysoko, czasami do tych pozycji już nie przystają.

Cała ta ideologia sprowadza się do usprawiedliwiania przemocy. Nie pierwszy raz składa się los indywidualnego człowieka na ołtarzu tzw. "wyższych racji". Skoro tak, to można podważyć każde przykazanie, łącznie z "Nie zabijaj". Ideologia nacjonalistyczna jest z gruntu antychrześcijańska. Jak to możliwe, że ksiądz profesor nie widzi tu sprzeczności? Nie widzą ich jego wyznawcy.

...został schizmatykiem. Czyżby teologia Lutra trafiła i na "polską wieś"-z kilkusetletnim opóźnieniem i w nowej konfekcji narodowej? Oby to się nie skończyło następnym Exsurge Domine...

"Kiedy słyszę słowo kultura, odbezpieczam rewolwer." - podobny stosunek do niezależnej kultury wyrazić tak miał inny "prorok" innego dmuchanego "narodu".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]