Reklama

Ładowanie...

Biedny chrześcijanin patrzy na Jedwabne

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Abp HENRYK MUSZYŃSKI: Nasze wspólne z Żydami przykazanie brzmi: nie będziesz mordował. Musimy przyznać, że nie zachowaliśmy tego przykazania. Rozmawiali ks. Adam Boniecki i Michał Okoński
W

Wywiad z abp. Henrykiem Muszyńskim ukazał się w "TP" nr 12/01, w ramach dodatku poświęconego debacie wokół zbrodni w Jedwabnem; w tamtym okresie "Tygodnik" publikował również artykuły Jana Tomasza Grossa, Haliny Bortnowskiej, ks. Michała Czajkowskiego, Marii Janion, Aleksandra Klugmana, Gabrielle Lesser, Aliny Margolis, Wojciecha Stanisławskiego i Joanny Tokarskiej-Bakir oraz rozmowy z Aleksandrem Kwaśniewskim, Leonem Kieresem, Tomaszem Szarotą, Michałem Głowińskim i Normanem Daviesem. Mord w Jedwabnem, dokonany przez polskich mieszkańców miasteczka na swoich żydowskich sąsiadach, miał miejsce 10 lipca 1941 r. - zabito lub spalono żywcem ponad 300 osób, "można założyć", że z niemieckiej inspiracji (ustalenia śledztwa IPN; w "Sąsiadach", głośnej książce Jana Tomasza Grossa, padała liczba 1600 osób). Ukazanie się "Sąsiadów" dało początek jednej z największych debat w historii...

27749

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]