Reklama

Białoruś rusyfikuje polskie szkolnictwo

Białoruś rusyfikuje polskie szkolnictwo

11.04.2022
Czyta się kilka minut
O

Od września tego roku w szkole w Grodnie będzie tylko jedna lekcja ojczystego języka i jedna godzina polskiej literatury tygodniowo, a pozostałe przedmioty będą prowadzone po rosyjsku – podał portal belsat.eu. Decyzje dotyczące nowych porządków zakomunikowała rodzicom dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 36 dyrekcja, powołując się na nowo uchwalone prawo oświatowe, zgodnie z którym szkoły nie będą mogły nauczać w językach mniejszości narodowych. Na zmianach – informuje strona nadającej z Polski telewizji Biełsat – ma także ucierpieć podobna placówka w Wołkowysku.


POLSKA SZKOŁA. Uczniowie, nauczyciele i lekcje do odrobienia. Czytaj więcej w SERWISIE SPECJALNYM>>>


Z kolei dziennik „Rzeczpospolita” podaje, że trwający rok szkolny to ostatni, który zwieńczą egzaminy w języku polskim. Po raz ostatni też na świadectwach ukończenia szkół w Grodnie i Wołkowysku ma widnieć nazwa „z polskim językiem nauczania”. W obu tych szkołach uczy się łącznie niemal 900 uczniów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]