Reklama

Bezduszna ignorancja

Bezduszna ignorancja

16.01.2017
Czyta się kilka minut
Krakowscy radni odrzucili w minionym tygodniu projekt dofinansowania metody in vitro zaproponowany przez Małgorzatę Jantos (Nowoczesna).

​W dyskusji przed głosowaniem Józef Jałocha (PiS) pytał o przyszłość potomstwa dzieci urodzonych dzięki metodzie in vitro, zestawiając ją z „zabawą w genetykę”, której rezultatem są „pięknie wyglądające”, ale „bez smaku” truskawki i marchewki. A jego partyjny kolega Adam Grelecki „ubolewał” nad córką jednego z radnych PO, „która nie miałaby się z kim bawić, gdyby nie sztuczne zapłodnienie”.
Krakowska dyskusja poziomem przypominała pamiętną debatę senatorów RP w lipcu 2015 r. nad ustawą o in vitro. Dzieci urodzone dzięki tej metodzie dowiedziały się wtedy m.in., że mają „zespół ocaleńca” (Czesław Ryszka, PiS), że być może „przenoszą bezpłodność” (Grzegorz Czelej, PiS), wreszcie, że przyszły na świat dzięki procedurze, która „jest upokarzająca dla ludzkiej miłości” (Dorota Czudowska, PiS). Ich rodzice usłyszeli zaś, że przyczyną ich niepłodności są „środki koncepcyjne”, a sama „ustawa jakby odczłowiecza dziecko przez jego zabijanie” (Stanisław Kogut, PiS).
I jednej, i drugiej dyskusji towarzyszyły zapewnienia polityków o trosce i współczuciu, którym obdarzają dzieci urodzone dzięki in vitro i ich rodziców. Nie sposób ich przyjąć, podobnie jak trudno przypisywać ich autorom jedynie niewiedzę i ignorancję. Zwłaszcza że pojawiają się one zwykle wtedy, gdy czara goryczy się przelewa i nagle ktoś sobie przypomina, że dyskusja dotyczy człowieka. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]