Reklama

Bez sprzeciwu

Bez sprzeciwu

24.06.2019
Czyta się kilka minut
Sanitariusza zdziwiło pytanie o sprzeciw matek wobec szczepienia dzieci.
GRAŻYNA MAKARA
T

Tu, w kolejce do szpitala w obozie uchodźców Mvepi w Ugandzie, w kulminacyjnym momencie wojny w Sudanie Południowym (2017), sprzeciw taki był nie do pomyślenia. I choć obóz to sytuacja skrajna, wyniki ogólnoświatowego badania organizacji Wellcome na temat zaufania do szczepionek potwierdzają obserwowaną od pewnego czasu prawidłowość: im bardziej zamożne społeczeństwo, tym mniej ufa szczepieniom. W naszej części Europy zaledwie 50 proc. pytanych – najmniej w całym świecie – uznaje je za bezpieczne (średnia globalna wynosi 77 proc., najwięcej zaufania, 98 proc., szczepienia wzbudzają w południowej Azji). To więcej niż statystyka, gdyż na „mapę” braku zaufania nakłada się niestety jeszcze jedna – ta epidemii odry. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]