Reklama

Ban dla Trumpa

Ban dla Trumpa

13.01.2021
Czyta się kilka minut
To historyczny precedens. Po zamieszkach na Kapitolu platformy społecznościowe zablokowały konta ustępującego prezydenta USA. Czy to ratunek dla demokracji, czy bezprecedensowe, bo dokonane wobec głowy państwa przez wielkie korporacje, naruszenie wolności słowa? Czy media społecznościowe są winne cenzury, czy tego, że zareagowały tak późno? Jakie ten ban będzie miał konsekwencje dla życia społecznego, jakie znamy?
Fot. OLIVIER DOULIERY / AFP / East News
Fot. OLIVIER DOULIERY / AFP / East News

Posłuchaj

6

6 stycznia zwolennicy Donalda Trumpa przypuścili atak na siedzibę amerykańskiego Kongresu. Zginęło pięć osób.

Wezwany do tego przez prezydenta elekta Joe Bidena Trump opublikował na Twitterze nagranie, w którym wprawdzie poprosił swoich zwolenników o powrót do domów, ale powtórzył kłamstwa o „skradzionych” mu wyborach i dodał, że rozumie „ból” protestujących.

Platformy społecznościowe usunęły to nagranie, a Facebook, należący do niego Instagram oraz Twitter zablokowały jego konta.

Czy to ratunek dla demokracji, czy bezprecedensowe, bo dokonane wobec głowy państwa przez wielkie korporacje, naruszenie wolności słowa? Czy media społecznościowe są winne cenzury, czy tego, że zareagowały tak późno? Jakie ten ban będzie miał konsekwencje dla życia społecznego, jakie znamy?

Gośćmi Podkastu Powszechnego są autorzy książki „Strefy cyberwojny”, dziennikarze stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym” – Agata Kaźmierska i Wojciech Brzeziński.

Czytaj także:

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

oni już wiedzą, że ich tym bardziej nic nie uratuje przed banami i kopniakami

te nerwowe komentarze aktualnie rządzących wg mnie wskazują, że to wywołało u nich efekt lodowatego kubła wody ... i chyba w końcu jakaś refleksje.

z zadowoleniem zauważam powrót do 'starej' metody zamieszczanie odpowiedzi na komentarze, z wcięciem - poprzedni system dający możliwość 'wcinania się' ze swoimi postami bywał nadużywany

Odmawianie komukolwiek prawa do usługi udostępnionej powszechnie, zwłaszcza dotyczącej powielania wypowiedzi, oczywiście nie jest ani szczególnie ładne, ani szczególnie pachnące. Budziłoby wolterowskie oburzenie, gdyby wolność słowa była jedyną lub co najmniej bezapelacyjnie najwyższą wartością, której jesteśmy zdecydowani bronić. Tak jednak nie jest i ludziom, zamierzającym zburzyć uznawane podstawy porządku społecznego, ktoś gdzieś jakoś gębę zamykać musi. Oczywiście dodatkowy posmak i zapaszek ma tu fakt, że prawo rozpowszechnienia wypowiedzi odbierają duże prywatne firmy, skądinąd nastawione na inne zyski niż ta czy inna wolność obywatelska, przeciwnie - szpiegujące nas i kupczące naszymi prywatnymi danymi. Ale czy byłoby fajniej, gdyby znów wzięło się za to państwo rękami jakiejś PZPR, jakiegoś Bieruta, Putina lub Kaczyńskiego oraz ich akolitów (Chiny i okolice tak właśnie mają)? Albo Kościół, np. przez kolejny update indeksu ksiąg zakazanych?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz