Reklama

Azjatyckie genomy

Azjatyckie genomy

09.12.2019
Czyta się kilka minut
Banki DNA są źródłem bezcennej wiedzy: pozwalają na śledzenie ludzkich migracji, opracowywanie nowoczesnych leków czy szacowanie ryzyka zachorowania na rozmaite choroby w związku z danym stylem życia i spożywaniem określonych substancji.
N

Niestety, banki te przepełnione są genomami Europejczyków. Przedstawiciele innych populacji, czyli zdecydowana większość ludzi żyjących na świecie, reprezentowani są w zbiorach danych genetycznych bardzo słabo. Stawia to pod znakiem zapytania sens ekstrapolacji uzyskiwanych wyników na całą ludzkość. Nie da się wykluczyć, że specyficzne różnice genetyczne występujące pomiędzy Europejczykami a Afrykanami czy Azjatami będą decydowały np. o skuteczności danych terapii.

Aby częściowo zaradzić temu olbrzymiemu problemowi, powołany został międzynarodowy GenomeAsia 100K Project, którego celem jest zbadanie genomów 100 tys. mieszkańców Azji. Poza zdobyciem bezcennych zasobów danych dla badań medycznych projekt ten powinien rzucić światło na historię naszego gatunku. Być może dowiemy się czegoś o denisowianach, na których w Azji natknęli się nasi przodkowie i skrzyżowali się z nimi kilkadziesiąt tysięcy lat temu (podobnie jak z neandertalczykami), oraz o... kilku innych grupach ludzi (zwanych populacjami-widmami), o których wiemy tylko tyle, że musiały istnieć – ponieważ i one pozostawiły ślad w DNA niektórych dzisiejszych mieszkańców Azji. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]