Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Atrakcyjne blokowisko

Atrakcyjne blokowisko

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Namawianie do zwiedzania blokowisk może wydawać się pomysłem zaskakującym, ale Jarosław Trybuś przekonuje, że zasługuje on na poważne potraktowanie.
P

Przewodnik po warszawskich blokowiskach" pokazuje oblicze stolicy dotąd pomijane lub ignorowane. A przecież blokowiska zajmują znaczną część Warszawy, można je znaleźć nie tylko na jej obrzeżach, lecz w samym centrum. Przypomina także, że idea osiedla mieszkaniowego jest znacznie starsza niż PRL. Sięga dwudziestolecia, kiedy to powstają (do dziś wzorcowe) osiedla na Rakowcu i Żoliborzu.

Jednak przewodnik skupia się przede wszystkim na powojennej zabudowie miasta. Jest tu realizowana od końca lat 40. zabudowa Muranowa Południowego. Tamtejsze budynki "ubrano" w historyczny kostium, nie zabrakło nawet pseudo-triumfalnego łuku. Książka prezentuje architekturę czasów "odwilży", jak Sady Żoliborskie świetnie zaprojektowane przez Halinę Skibniewską czy późniejsze słynne Osiedle za Żelazną Bramą. W epoce Gierka, a następnie Jaruzelskiego, przychodzi czas na wielkie...

2134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]