Reklama

Atrakcyjne blokowisko

Atrakcyjne blokowisko

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Namawianie do zwiedzania blokowisk może wydawać się pomysłem zaskakującym, ale Jarosław Trybuś przekonuje, że zasługuje on na poważne potraktowanie.
P

Przewodnik po warszawskich blokowiskach" pokazuje oblicze stolicy dotąd pomijane lub ignorowane. A przecież blokowiska zajmują znaczną część Warszawy, można je znaleźć nie tylko na jej obrzeżach, lecz w samym centrum. Przypomina także, że idea osiedla mieszkaniowego jest znacznie starsza niż PRL. Sięga dwudziestolecia, kiedy to powstają (do dziś wzorcowe) osiedla na Rakowcu i Żoliborzu.

Jednak przewodnik skupia się przede wszystkim na powojennej zabudowie miasta. Jest tu realizowana od końca lat 40. zabudowa Muranowa Południowego. Tamtejsze budynki "ubrano" w historyczny kostium, nie zabrakło nawet pseudo-triumfalnego łuku. Książka prezentuje architekturę czasów "odwilży", jak Sady Żoliborskie świetnie zaprojektowane przez Halinę Skibniewską czy późniejsze słynne Osiedle za Żelazną Bramą. W epoce Gierka, a następnie Jaruzelskiego, przychodzi czas na wielkie...

2134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]