Atrakcyjne blokowisko

Namawianie do zwiedzania blokowisk może wydawać się pomysłem zaskakującym, ale Jarosław Trybuś przekonuje, że zasługuje on na poważne potraktowanie.

29.11.2011

Czyta się kilka minut

Przewodnik po warszawskich blokowiskach" pokazuje oblicze stolicy dotąd pomijane lub ignorowane. A przecież blokowiska zajmują znaczną część Warszawy, można je znaleźć nie tylko na jej obrzeżach, lecz w samym centrum. Przypomina także, że idea osiedla mieszkaniowego jest znacznie starsza niż PRL. Sięga dwudziestolecia, kiedy to powstają (do dziś wzorcowe) osiedla na Rakowcu i Żoliborzu.

Jednak przewodnik skupia się przede wszystkim na powojennej zabudowie miasta. Jest tu realizowana od końca lat 40. zabudowa Muranowa Południowego. Tamtejsze budynki "ubrano" w historyczny kostium, nie zabrakło nawet pseudo-triumfalnego łuku. Książka prezentuje architekturę czasów "odwilży", jak Sady Żoliborskie świetnie zaprojektowane przez Halinę Skibniewską czy późniejsze słynne Osiedle za Żelazną Bramą. W epoce Gierka, a następnie Jaruzelskiego, przychodzi czas na wielkie osiedla na obrzeżach miasta. Powstają Stegny, Ursynów, Jelonki... Zaś z zabudową Tarchomina i Nowodworów wkraczamy w III RP.

Dzięki "Przewodnikowi" można śledzić to, w jaki sposób blokowiska wrastały w tkankę miasta, z upływem lat stając się jego nieusuwalną częścią. Jednak Jarosław Trybuś namawia przede wszystkim do uważniejszego przyglądania się PRL-owskim osiedlom. Niektóre stały się już ważnymi punktami na mapie Warszawy, jak bródnowski park, w którym dzięki zaangażowaniu Pawła Althamera można oglądać prace wybitnych współczesnych artystów: Olafura Eliassona, Rirkrita Tiravanija czy Moniki Sosnowskiej.

"Przewodnik" proponuje więc wycieczkę po historii ubiegłego wieku. To opowieść o budynkach i ludziach, którzy je tworzyli, w tym o wybitnych architektach, jak Zofia i Oskar Hansenowie. Mówi o przeszłości, ale też o współczesności, o galeriach, sklepach, kawiarniach. To wszystko składa się na dzisiejszy obraz Warszawy. Bez wizyty w blokowiskach nie sposób jej poznać.

Jarosław Trybuś, "Przewodnik po warszawskich blokowiskach", Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2011

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2011