Reklama

Architektura witraża

Architektura witraża

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Wystawa we wrocławskim Muzeum Architektury, owo monumentalne szkłem malowanie, jak głosi jej tytuł, odsyła do czasów, gdy wnętrza polskich kościołów stały się schronieniem dla artystów. I do lat wcześniejszych, gdy znakomity witrażysta Jerzy Skąpski jako redaktor graficzny Tygodnika Powszechnego musiał sobie radzić ze śladami interwencji cenzury.
C

Czy witraż - gatunek, który pozostaje na granicy sztuki czystej i użytkowej - w ogóle może być nowoczesny? Bywa figuratywny albo abstrakcyjny, wprowadza jaśniejszą albo ciemniejszą kolorystykę, operuje ostrzejszą albo łagodniejszą kompozycją. Tylko i aż tyle: trudno oczekiwać tu rewolucji. Konserwatyzm - budujący harmonię oraz konieczne zwłaszcza we wnętrzach sakralnych poczucie równowagi - wpisany jest w funkcję tego gatunku.

Równocześnie jednak twórczość witrażowa Jerzego Skąpskiego odbija zarówno historię, jak i geografię sztuki polskiej XX wieku. Artysta, urodzony w podkrakowskim Hebdowie, ukończył najstarszą Akademię Sztuk Pięknych w Polsce, uczelnię, w której - na dobre i na złe - kładziono nacisk na siłę i możliwości koloru. W swoich witrażach (bardziej niż w obrazach) pozostaje wiernym uczniem Emila Krchy, Macieja Makarewicza i Adama Stalony-...

6018

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]