Reklama

Architektura witraża

Architektura witraża

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Wystawa we wrocławskim Muzeum Architektury, owo monumentalne szkłem malowanie, jak głosi jej tytuł, odsyła do czasów, gdy wnętrza polskich kościołów stały się schronieniem dla artystów. I do lat wcześniejszych, gdy znakomity witrażysta Jerzy Skąpski jako redaktor graficzny Tygodnika Powszechnego musiał sobie radzić ze śladami interwencji cenzury.
C

Czy witraż - gatunek, który pozostaje na granicy sztuki czystej i użytkowej - w ogóle może być nowoczesny? Bywa figuratywny albo abstrakcyjny, wprowadza jaśniejszą albo ciemniejszą kolorystykę, operuje ostrzejszą albo łagodniejszą kompozycją. Tylko i aż tyle: trudno oczekiwać tu rewolucji. Konserwatyzm - budujący harmonię oraz konieczne zwłaszcza we wnętrzach sakralnych poczucie równowagi - wpisany jest w funkcję tego gatunku.

Równocześnie jednak twórczość witrażowa Jerzego Skąpskiego odbija zarówno historię, jak i geografię sztuki polskiej XX wieku. Artysta, urodzony w podkrakowskim Hebdowie, ukończył najstarszą Akademię Sztuk Pięknych w Polsce, uczelnię, w której - na dobre i na złe - kładziono nacisk na siłę i możliwości koloru. W swoich witrażach (bardziej niż w obrazach) pozostaje wiernym uczniem Emila Krchy, Macieja Makarewicza i Adama Stalony-...

6018

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]