Reklama

Architekci niewidzialnych pajęczyn

Architekci niewidzialnych pajęczyn

04.09.2007
Czyta się kilka minut
Kampania wyborcza będzie brutalna jak nigdy - zapowiadają, wyjątkowo zgodnie, polscy politycy. Skoro tak, kluczową rolę mogą odegrać w niej specjaliści od brudnej roboty, w Ameryce nazywani spin-doctorami. Ich polscy naśladowcy nie dorastają im do pięt. Na szczęście. Bo nawet słynny "dziadek w Wehrmachcie nie umywa się do wyczynów amerykańskich prekursorów tej profesji.
C

Często powtarzana opinia, że politycy poruszają się na smyczy mediów, którą żurnaliści skracają i wydłużają wedle złośliwego widzimisię, stała się już nieciekawym banałem. Choć z pewnością próżni dziennikarze lubią myśleć, że są kreatorami sfery publicznej, to ich wyobraźnia pomija często rzeczywistą intuicję - jak na demokrację liberalną przystało - przeciętnego wyborcy. Więcej prawdy jest w odwrotnym mechanizmie: to uzdolnieni polityczni gracze potrafią efektywnie sterować mediami. Dowodzą tego kariery Alastaira Campbella z ekipy Tony'ego Blaira i Karla Rove'a, stojącego za sukcesami George'a W. Busha: dwóch najsłynniejszych w historii spin-doctorów.

O ich roli niech świadczy oprawa, w jakiej niedawno z kancelarii Busha odchodził Rove, jej strateg i zaufany prezydenta: koniec politycznej kariery tego urzędnika przykuł uwagę właściwie wszystkich światowych...

10349

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]