Reklama

Archeologia pamięci

Archeologia pamięci

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Martin Pollack (ur. 1944) wychował się w Linzu podzielonym na strefy okupacyjne, „co każdego dnia kazało mieszkańcom pamiętać o wojnie, którą rozpętał uczeń tutejszego gimnazjum”.
A

A jednak z upływem czasu zbrodnie nazizmu zakryły zapomnienie oraz zmowa milczenia podtrzymywana przez katów, ofiary i świadków. Austriacki pisarz przerywa tę ciszę, by odkryć mroczną historię miejsc i ludzi. W blisko dwudziestu esejach gromadzi materiały, spisuje wspomnienia, analizuje fotografie. Odkrywa, warstwa po warstwie, bolesną przeszłość: fanatyczny faszyzm współrodaków, prześladowania Żydów i Romów, wojenne zbrodnie, egzekucje i masakry. Jedną z nich zawiadował jego ojciec – szef Gestapo, a następnie dowódca Sonderkommando. Ta dotkliwa wiwisekcja rodzinnej historii włącza się w niezwykły projekt, który można by nazwać archeologią pamięci, a który uzupełniają erudycyjne szkice o mitycznej i rzeczywistej Galicji. ©

Martin Pollack, TOPOGRAFIA PAMIĘCI, przeł. Karolina Niedenthal, Czarne, Wołowiec 2017

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]