Apostazja

Apostazja to dobrowolne, świadome i całkowite odstępstwo ochrzczonego od wiary, mające charakter wyrażonego słowem, pismem lub czynem odrzucenia wszystkich lub przynajmniej jednej z podstawowych prawd wiary, przejście do religii niechrześcijańskiej lub wspólnoty ateistycznej.

18.02.2008

Czyta się kilka minut

Apostazja to dobrowolne, świadome i całkowite odstępstwo ochrzczonego od wiary, mające charakter wyrażonego słowem, pismem lub czynem odrzucenia wszystkich lub przynajmniej jednej z podstawowych prawd wiary, przejście do religii niechrześcijańskiej lub wspólnoty ateistycznej. Różne mogą być powody takiej decyzji, różne jej uzasadnienia. Pisaliśmy już o tym na łamach "Tygodnika" (nr 42 i 46/07), przypominając również, że Sobór Watykański II dokonując rewizji stosunku Kościoła do ludzi mających inne poglądy religijne, zalecił kierować się miłością i dobrocią w ich ocenie.

Apostazja Tomasza Węcławskiego ma swoisty ciężar gatunkowy, o czym świadczą reakcje kurii poznańskiej, mediów świeckich i kościelnych oraz czytelników i internautów na opublikowaną przez "Tygodnik" informację o decyzji teologa ("TP", nr 4/08). Wszyscy są zgodni co do jednego - ta decyzja nie ma precedensu w dotychczasowych dziejach powojennego katolicyzmu w Polsce. Tomasz Węcławski postawił na szali refleksję teologiczną całego swego dotychczasowego życia. Czy kończy się ona konkluzją o nieistnieniu Boga, zmianą Jego obrazu, zakwestionowaniem objawienia się Boga w Jezusie i poprzez Niego, czy odrzuceniem sakramentalnego charakteru Kościoła? Oto niektóre z pytań, jakie przychodzą na myśl. Mamy nadzieję, że nie tylko treść jego wykładów, ale osobisty komentarz, w odpowiedzi na pytania, które autorzy "Tygodnika" mu postawią, pozwoli nam wszystkim lepiej zrozumieć, jak wiara i niewiara poszukuje Boga na krętych ścieżkach i bezdrożach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 05/2008