Antykoncepcja refundowana?

19.01.2003

Czyta się kilka minut

Ministerstwo Zdrowia wprowadzi wkrótce cztery nowoczesne hormonalne środki antykoncepcyjne na listy leków refundowanych” - poinformowała 7 stycznia pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Izabella Jaruga-Nowacka. Mają one być dostępne za 50-proc. odpłatnością. „To jest pierwsza dobra decyzja pana ministra” - dodała Jaruga-Nowacka.

„To czysta propaganda - ripostował metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. - Kiedy jest tyle biedy i braków, większość społeczeństwa żyje w ubóstwie, a młodzi ludzie nie mają środków na zdobycie wykształcenia, trzeba poszukiwać sposobów na autentyczną pomoc kobietom, na ratowanie ich i ich rodzin przed bezrobociem”. Zdaniem arcybiskupa człowieka nie wolno traktować jako elementu walki światopoglądowej, a dzieje się tak, jeśli proponuje się refundowanie antykoncepcji, gdy ludzie nie mają pieniędzy na lekarstwa ratujące zdrowie. Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu ubolewa, że mało mówi się o etycznym aspekcie stosowania środków antykoncepcyjnych, a prawie nigdy o konsekwencjach korzystania z nich, co zdaniem arcybiskupa odbija się na zdrowiu kobiet - a na to powinny być uczulone środowiska, które twierdzą, że bronią ich interesów.

W sprawie refundowania antykoncepcji list do premiera wysłało Forum Kobiet Polskich, skupiające 47 katolickich organizacji pozarządowych. „Środki antykoncepcyjne nie są lekami, gdyż ciąża nie jest chorobą” - czytamy w liście, w którym pomysł refundacji nazwano „skandalicznym”. Postawiono także pytanie, skąd ministerstwo zamierza wziąć środki na ten cel. Zdaniem prezes zarządu Forum Ewy Kowalewskiej antykoncepcj a jest sprawą prywatną i nie powinna obciążać wszystkich podatników.

To już drugi wostatnim czasie spór „światopoglądowy” między Kościołem a SLD-UP: w grudniu sekretarz generalny Sojuszu Marek Dyduch powiedział, że po referendum unijnym lewica zamierza zliberalizować ustawę antyaobrcyjną. Od jego wypowiedzi odcięli się wtedy pemier Leszek Miller i prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 3/2003