Reklama

Alianci nad Odrą i Rawą

Alianci nad Odrą i Rawą

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Był czas, gdy Górnym Śląskiem rządzili alianci: 90 lat temu, kiedy ważyła się kwestia jego przynależności do Polski lub Niemiec. Żołnierze francuscy sprzyjali Polakom, Brytyjczycy Niemcom, a Włosi starali się zachować bezstronność.
Oficerowie alianccy na placu Moltkego w Bytomiu (dziś plac Sobieskiego), 1921 r. fot. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
G

Gdy w 1919 r. zachodni alianci zdecydowali w Wersalu o przeprowadzeniu na Górnym Śląsku plebiscytu – jego wynik miał rozsądzić o przebiegu granicy między Niemcami a odradzającą się Polską – postanowili też, że do spornego regionu wysłane zostaną ówczesne „błękitne hełmy”, czyli wojska rozjemcze: francuskie, brytyjskie, włoskie, a także amerykańskie.

Amerykanie zdążyli już nawet wysłać do Nadrenii tzw. „brygadę śląską”, złożoną z 5 tys. żołnierzy. Gdy jednak okazało się, że Senat USA nie ratyfikuje traktatu wersalskiego, Stany wycofały się z kontynentu – w tym także ze współrządzenia na Górnym Śląsku. W efekcie pierwsze skrzypce szybko zaczęli grać Francuzi – tym bardziej że Brytyjczycy nie kwapili się specjalnie do wysyłania żołnierzy.

Francuscy przyjaciele

11 lutego 1920 r. do Opola przybyła pociągiem Międzysojusznicza Komisja Plebiscytowa i...

11274

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]