Reklama

Akcja Zniszcz

Akcja Zniszcz

25.10.2021
Czyta się kilka minut
Groby znikały podobnie jak ludzie. Zanim bezkarnie dało się je roznieść w pył pod pretekstem porządków, trzeba było zadbać o to, by stały się anonimowe.
Płyta nagrobna na przedwojennym cmentarzu ewangelickim. Kadyny, 2020 r. STANISŁAW BIELSKI / REPORTER
W

Wilhelm był najbliższym ­sąsiadem mojego dziadka. Czy na cmentarz wchodziło się przez główną bramę, od której na szczyt wzgórza biegła alejka obsadzona starymi kasztanowcami, czy boczną furtką od strony szkoły – pierwszą mogiłą, którą mijałem biegnąc w stronę grobu dziadka, był właśnie grobowiec Wilhelma. Nie mogę wykluczyć, że na spękanej tablicy nagrobnej wciśniętej między dwie półkolumny widniało w rzeczywistości imię Wilfrieda albo nawet Ulricha, moje niewprawione dziecięce oko w labiryncie szwabachy rozpoznało w każdym razie Wilhelma i tak już zostało.

Zresztą w pobliże grobowca, w którym poza Wilhelmem spoczywało kilka pokoleń jego bliskich, nie wolno było nam, dzieciom, się zbliżać. Dorośli straszyli, że zmurszała komora pod ziemią zawali się pod naszym ciężarem i skończymy z przetrąconym karkiem wśród poniemieckich trucheł. Chłopak z sąsiedniej wsi – tłumaczyli – wpadł...

14864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zmarły w kolejnym roku pechowiec czy szczęściarz, nadal zmarł w wieku XIX. Dopiero ci zmarli w 1901 doczekali. Szczęścia bądź pecha.

w watykańskim stylu

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]