Reklama

Ginące cmentarze Chełmszczyzny

Ginące cmentarze Chełmszczyzny

25.10.2015
Czyta się kilka minut
Jest ich kilkaset, niszczeją od lat. Tylko o nieliczne dba lokalna społeczność. Być może to ostatni moment, aby je uratować: prawosławne cmentarze na „ścianie wschodniej”.
Podhorce w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim / Fot. Mariusz Sawa
Podhorce w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim / Fot. Mariusz Sawa
T

Tu leżą moi kuzyni – tłumaczyła mi tamtego dnia pani Olga, gdy zapalała znicz na porośniętej mchem betonowej płycie na cmentarzu prawosławnym w Masłomęczu koło Hrubieszowa. Na mogile położyła świeże kwiaty, na drzewie obok powiesiła ikonkę Matki Bożej z pobliskich Turkowic. – Moja babka, Maria z Sendeckich, była unitką. Do dziś na cmentarzu w Terebiniu jest jej grób – dodawał z dumą jej mąż Józef.

Od tej rozmowy minęło kilka lat. Pan Józef zmarł wkrótce potem, pozostając wierny prawosławiu – wbrew rodzinie, która po wysiedleniach po 1945 r. porzuciła obrządek przodków. Dziś płyty w Masłomęczu, na której pani Olga paliła znicze, już nie ma. Ktoś ją ukradł.

Spotkałem panią Olgę i pana Józefa podczas jednej z wielu podróży po mojej małej ojczyźnie, jaką jest Chełmszczyzna – historyczna Ziemia Chełmska, teren dawnych diecezji (eparchii) wyznań wschodnich: unickiej (...

8045

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziękuję za ten artykuł. Jako rdzenna mieszkanka Chełmszczyzny nie miałam pojęcia o tych miejscach... Przy najbliższej bytności w rodzinnych stronach zaplanowałam z rodziną podróż śladem wspomnianych przez Pana cmentarzy; czuję potrzebę zapalenia zniczy i modlitwy za leżących tam ludzi, którzy w jakiś sposób ukształtowali także moją tożsamość.

Cmentarz w Wiszniowie, w gminie Mircze, w powiecie Hrubieszowskim doczekał się nowego ogrodzenia oraz pomnika, który oddaje hołd wszystkim pochowanym dawnym mieszkańcom Wiszniowa. Dość nieregularnie cmentarz jest karczowany i odchwaszczany. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że podejmowane są kroki zmierzające do ratowania tej nekropolii. Zdjęcia z cmentarza w Wiszniowie można zobaczyć tu: https://www.flickr.com/photos/133118327@N08/albums/72157656192683222

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]