Reklama

Afrykański król winyli

Afrykański król winyli

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Nieprawdopodobna historia robotnika z Detroit, który nie wie, że płyty z jego muzyką sprzedają się na świecie w milionach egzemplarzy, wydarzyła się naprawdę.
Poświęcony Rodriguezowi film „Sugar Man” wejdzie do polskich kin w lutym 2013 r. Fot. Materiały prasowe
T

Ta historia mogłaby mieć wiele początków. Mogłaby na przykład zacząć się w RPA na początku lat 70. XX w. Pewna amerykańska dziewczyna, odwiedzając swojego chłopaka, podarowała mu płytę „Cold Fact”, nagraną przez niejakiego Rodrigueza. W kraju izolowanym i bojkotowanym wówczas z powodu szerzącego się apartheidu hippisowska nowinka z dalekiego świata szybko nabrała rozgłosu. Chwilę potem tysiące młodych Afrykanerów z klasy średniej dzięki pirackim kopiom zaczęło wsłuchiwać się w gniewne teksty amerykańskiego barda. Choć najbardziej wywrotowe fragmenty cenzura własnoręcznie wydrapywała z winylowych krążków, wielu fanów twierdzi po latach, że to właśnie muzyka Rodrigueza przygotowywała grunt dla wielkiego zrywu przeciwko społecznej niesprawiedliwości, panującej wówczas w RPA. Nieznany bliżej artysta, który wedle panującej legendy miał popełnić samobójstwo na scenie, stał się ikoną...

11179

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]