Reklama

Abram Rój. Opowieść córki

Abram Rój. Opowieść córki

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Był pierwszym uciekinierem z obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Choć przeżył wojnę, nigdy nie złożył relacji ani zeznania.
Fot. Archiwum prywatne
 

 
Abraham (Abram) Rój urodził się w 1916 r. w Izbicy Kujawskiej. Był krawcem. W Izbicy mieszkał do 9 stycznia 1942 r. Do obozu zagłady w niedalekim Chełmnie nad Nerem – gdzie Niemcy zabijali głównie Żydów z tych terenów Polski, które w 1939 r. włączyli do Rzeszy (także Chełmno znalazło się w granicach Niemiec) – trafił więc wkrótce po jego uruchomieniu. Przydzielono go do tzw. Waldkommando (leśnego komanda) w lesie rzuchowskim: przez kilka kolejnych dni grzebał zwłoki zagazowanych w Chełmnie. Pochował tak swoją matkę, rodzeństwo i wielu znajomych z Izbicy. Z obozu uciekł w piątkową noc 16 stycznia 1942 r.
Kilka dni później, 19 stycznia, uciekło dwóch kolejnych więźniów Chełmna: Szlama Ber Winer i Mordechaj Podchlebnik. O ich ucieczce i dalszych losach historycy wiedzieli od dawna. Dzieje Abrama Roja do niedawna były nieznane. Po latach na ślad jego ucieczki trafił...

5315

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]