Reklama

Ładowanie...

Abp Głódź do Gdańska - skąd ten zgiełk?

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Nominacje biskupów rzadko pobudzają społeczną wyobraźnię. Wyjątkiem były, co zrozumiałe, Kraków i Warszawa, ale już nie Wrocław, Bydgoszcz czy Rzeszów. Nie umniejsza to teologicznej i społecznej roli każdego biskupa, ale tak dotąd było, i dlatego czymś niespotykanym jest szerokie zainteresowanie głośną od wielu dni informacją o mianowaniu arcybiskupem gdańskim biskupa warszawsko-praskiego Leszka S. Głódzia.
C

Choć o tym wyraźnie nie powiedziano, jest oczywiste, że z tym zainteresowaniem wiąże się Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu z 10 kwietnia 2008 r. Mowa w nim o "autonomicznej procedurze kanonicznej obsady stolic biskupich" oraz "próbach jej ograniczania i kontrolowania". "Były one - czytamy - podejmowane od wieków przez reżimy absolutystyczne, próbujące zawładnąć wszystkimi wymiarami życia człowieka. Ostatnio miało to miejsce w czasach komunistycznych". Autorzy Oświadczenia stwierdzają ("z ubolewaniem"), że i obecnie "w naszym kraju pojawiają się próby podważania usankcjonowanej od lat praktyki wyboru biskupów diecezjalnych przez naciski, także za pomocą środków społecznego przekazu, włączając w to również media publiczne. Działania te - czytamy dalej - przynoszą szkodę Kościołowi i społeczeństwu, zwłaszcza że w dyskusjach używany jest język niechęci, podziałów i ...

2334

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]