Reklama

Abp Głódź do Gdańska - skąd ten zgiełk?

Abp Głódź do Gdańska - skąd ten zgiełk?

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Nominacje biskupów rzadko pobudzają społeczną wyobraźnię. Wyjątkiem były, co zrozumiałe, Kraków i Warszawa, ale już nie Wrocław, Bydgoszcz czy Rzeszów. Nie umniejsza to teologicznej i społecznej roli każdego biskupa, ale tak dotąd było, i dlatego czymś niespotykanym jest szerokie zainteresowanie głośną od wielu dni informacją o mianowaniu arcybiskupem gdańskim biskupa warszawsko-praskiego Leszka S. Głódzia.
C

Choć o tym wyraźnie nie powiedziano, jest oczywiste, że z tym zainteresowaniem wiąże się Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu z 10 kwietnia 2008 r. Mowa w nim o "autonomicznej procedurze kanonicznej obsady stolic biskupich" oraz "próbach jej ograniczania i kontrolowania". "Były one - czytamy - podejmowane od wieków przez reżimy absolutystyczne, próbujące zawładnąć wszystkimi wymiarami życia człowieka. Ostatnio miało to miejsce w czasach komunistycznych". Autorzy Oświadczenia stwierdzają ("z ubolewaniem"), że i obecnie "w naszym kraju pojawiają się próby podważania usankcjonowanej od lat praktyki wyboru biskupów diecezjalnych przez naciski, także za pomocą środków społecznego przekazu, włączając w to również media publiczne. Działania te - czytamy dalej - przynoszą szkodę Kościołowi i społeczeństwu, zwłaszcza że w dyskusjach używany jest język niechęci, podziałów i ...

2334

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]