Reklama

A jeśli nieba nie ma

A jeśli nieba nie ma

26.11.2018
Czyta się kilka minut
W adwencie czas pomyśleć... no właśnie: o czym, a raczej o kim?
P

Przedświąteczne zakupy, gotowanie, choinki ubieranie, szykowanie prezentów, mycie okien, rozmrażanie lodówki, wysyłanie życzeń (kartki, esemesy), telefony itd. Naszym krewnym i przyjaciołom będziemy winszować wszelkiej pomyślności, szczęścia i przede wszystkim zdrowia. Ale, co tu dużo gadać, nie jesteśmy naiwni, wiemy, że te życzenia spełnią się co najwyżej w jakimś, zawsze niewystarczającym, stopniu. Ale czy tym samym, jako ludzie ceniący sobie racjonalność, nie okłamujemy siebie i innych? Spróbujmy na tę sprawę popatrzeć z innej strony.

Czy życzenia, podobnie jak literatura, w ogóle sztuka, nie są wyrazem tego, co najbardziej ludzkie, a zarazem niemożliwe do adekwatnego wyrażenia – marzeń? Można powiedzieć, że to one są sercem Biblii. Wystarczy zajrzeć do pierwszej księgi, by się przekonać, że jest ona zapisem wędrówki człowieka od szczęścia do nieszczęścia i odwrotnie. Od...

2875

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W EU to tylko ok €

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]