Reklama

A co na to Chiny?

24.04.2006
Czyta się kilka minut
Wiosenny numer amerykańskiego kwartalnika "THE NATIONAL INTEREST przynosi spojrzenie na gorącą w USA dyskusję, w Europie Środkowej ledwie słyszalną - ograniczającą się do spekulacji, czy USA zaatakuje Iran dążący do wykorzystania energii atomowej (niekoniecznie pokojowo).
W

W artykule otwierającym ten numer Ximena Ortiz postuluje przeformułowanie amerykańskiej polityki zagranicznej tak, aby stała się bardziej strategiczna w miejsce nihilistycznej: działania podyktowane wyłącznie interesami, bez namysłu etycznego, mogą wręcz zagrażać tym pierwszym. Ortiz apeluje o realizm w stawianiu sobie celów: amerykańska wizja budowy liberalnych demokracji na Bliskim Wschodzie kłóci się jawnie z arabskim (bądź, w przypadku Iranu, perskim) pragnieniem samostanowienia bez przymusowego udziału "niewiernych".

Amerykańską ideę "promowania demokracji" rozważa John Owen: zauważa, że Stany bezsprzecznie odnoszą korzyści z pojawiania się nowych państw demokratycznych, zwłaszcza w rejonach niestabilnych, gdyż rządy tych państw niemal automatycznie odczuwają wspólnotę interesów z USA. Amerykańskość jest dla nich ucieleśnieniem korzyści płynących z...

4158

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]