Reklama

A co na to Chiny?

A co na to Chiny?

24.04.2006
Czyta się kilka minut
Wiosenny numer amerykańskiego kwartalnika "THE NATIONAL INTEREST przynosi spojrzenie na gorącą w USA dyskusję, w Europie Środkowej ledwie słyszalną - ograniczającą się do spekulacji, czy USA zaatakuje Iran dążący do wykorzystania energii atomowej (niekoniecznie pokojowo).
W

W artykule otwierającym ten numer Ximena Ortiz postuluje przeformułowanie amerykańskiej polityki zagranicznej tak, aby stała się bardziej strategiczna w miejsce nihilistycznej: działania podyktowane wyłącznie interesami, bez namysłu etycznego, mogą wręcz zagrażać tym pierwszym. Ortiz apeluje o realizm w stawianiu sobie celów: amerykańska wizja budowy liberalnych demokracji na Bliskim Wschodzie kłóci się jawnie z arabskim (bądź, w przypadku Iranu, perskim) pragnieniem samostanowienia bez przymusowego udziału "niewiernych".

Amerykańską ideę "promowania demokracji" rozważa John Owen: zauważa, że Stany bezsprzecznie odnoszą korzyści z pojawiania się nowych państw demokratycznych, zwłaszcza w rejonach niestabilnych, gdyż rządy tych państw niemal automatycznie odczuwają wspólnotę interesów z USA. Amerykańskość jest dla nich ucieleśnieniem korzyści płynących z...

4158

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]