Reklama

Guziki, czapki, okulary

Guziki, czapki, okulary

27.09.2015
Czyta się kilka minut
Za kilka dni będzie można zwiedzać nową siedzibę Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Kolejny ważny punkt na polskiej mapie pamięci.
Przedmioty wydobyte z dołów śmierci w Muzeum Katyńskim, wrzesień 2015 r. Fot. Bartosz Krupa / EAST NEWS
P

Powstało na terenie Cytadeli – zbudowanej przez Rosjan po stłumieniu powstania listopadowego – i ma być częścią zespołu muzealnego, na który złożą się już istniejące Muzeum X Pawilonu i planowane siedziby Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. W ten sposób powstanie warszawska „wyspa muzeów”.

Muzeum Katyńskie zajęło tu zabytkową kaponierę. Gmach został przebudowany według projektu przygotowanego przez pracownię Brzozowski Grabowiecki Architekci (wygrała konkurs w 2010 r.). Członkiem zespołu projektującego jest Jerzy Kalina, znany rzeźbiarz i performer, autor m.in. słynnego „Przejścia – pomnika anonimowego przechodnia” z 1977 r. To on przygotował koncepcję narracji plastycznej tej ekspozycji.

Instytucja i pomnik
W Muzeum Katyńskim podjęto próbę połączenia doświadczenia współczesnej architektury i sztuki z poszanowaniem zabytkowego...

4979

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo dobrze! GRATULACJE ! Bardzo czekamy na dalsze elementy zespolu muzeuw historii Polski. Byloby swietnie wykorzystac tez materialy wystawy "Rzeczpospolita wielu narodow" eksponowanej kilka lat temu na Zamku Krolewskim w Warszawie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]