27 września - 4 października 2010

Watykan l Polska l Świat

05.10.2010

Czyta się kilka minut

Zorganizowaną przestępczość i bierność wobec jej przejawów potępił Benedykt XVI podczas Mszy w Palermo na Sycylii 3 października. Przybył tam z okazji Regionalnego Kościelnego Spotkania Rodzin i Młodych. "Należy się wstydzić zła, które obraża Boga i człowieka - mówił - przytrafia się wspólnocie obywatelskiej i religijnej w wyniku działań, które nie lubią pojawiać się w świetle". Zwrócił uwagę, że "pokusa zniechęcenia i rezygnacji ogarnia tego, kto jest słaby w wierze, kto myli zło z dobrem i kto sądzi, że w obliczu zła nie da się nic zrobić".

Benedykt XVI zaczyna doświadczać tego, co Jan Paweł II, którego już w latach 90. wzywano do ustąpienia. Nie chodzi jednak o stan zdrowia. Belgijski psychiatra prof. Peter Adriaenssens, który stał na czele kościelnej komisji badającej przypadki molestowania nieletnich, stwierdził, że "Papież nie jest wprawdzie odpowiedzialny za te nadużycia, powinien jednak wziąć na siebie odpowiedzialność za nie i ustąpić z urzędu, tak jak to się dzieje w świecie polityki". Według rzecznika Watykanu to mylenie porządków politycznego z religijnym, a "Kościół potrzebuje tego, co Benedykt XVI robi w sprawie obyczajowych skandali, a nie jego ustąpienia".

Abp Józef Michalik podsumował dla KAI obrady 40. zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) w Zagrzebiu (30 IX - 3 X) nt. "Demografia i rodzina w Europie". "Kościół musi mieć odwagę zabrać profetyczny głos w obronie życia i rodziny" - stwierdził przewodniczący KEP. Wobec fatalnych wskaźników demograficznych, "jeśli nic się nie zmieni, to jesteśmy skazani na wymarcie". Tymczasem "w Luksemburgu na pierwsze dziecko rodzina otrzymuje 216 euro miesięcznie, na kolejne ta kwota rośnie, na czwarte jest to już 392 euro, a w Polsce - 15 euro na każde dziecko". Poza tym "trzeba patrzeć całościowo, bardzo potrzebne jest obudzenie się rządów, całego społeczeństwa, prasy, która lansuje fałszywy obraz szczęścia".

Ostry kurs w walce o prawa rodziny pokazali biskupi Filipin. Przewodniczący episkopatu nie wykluczył, że w obliczu "agresywnej antyrodzinnej polityki władz" konieczne będzie ekskomunikowanie prezydenta Benigno Aquina III, który poparł programy lansujące aborcję i antykoncepcję. Bp Nereo Odchimar zastrzegł, że Kościół nie dąży do konfrontacji, ale prezydent musi sobie uświadomić, że aborcja jest grzechem ciężkim. Tymczasem Aquino, powołując się na swobodę sumienia, nie odpowiedział na złożoną w lutym propozycję spotkania z biskupami. W USA do stałego dawania świadectwa o wartości ludzkiego życia wezwał katolików przewodniczący Komisji Pro-Life episkopatu kard. Daniel DiNardo. W stanie New Jersey obrońcy życia odnieśli ostatnio sukces, kiedy republikański gubernator Chris Chrisie zawetował projekt ustawy, która umożliwiała przeznaczenie 7,5 mln dolarów z rezerw stanowych na usługi aborcyjne. Demokratom nie udało się odrzucić weta, czego rezultatem będzie zamknięcie kilku klinik aborcyjnych. 30 września bp Joseph Galante, ordynariusz Camden w New Jersey, wziął udział w czuwaniu modlitewnym przed kliniką aborcyjną w Cherry Hill, kierowaną przez największą na świecie organizację proaborcyjną Planned Parenthood. Zdaniem bp. Galante tylko modlitwa może przeciwdziałać tragedii aborcji, bo "legislacja może zmienić prawo, ale nie zmieni serc".

Zmieniać poprzez modlitwę serca mieszkańców wielkich miast chcą członkowie Wspólnot Jerozolimskich. 2 października abp Kazimierz Nycz konsekrował kościół Wspólnot w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli mnisi i mniszki z fraterni z Francji, Belgii, Włoch, Niemiec i Kanady. Metropolita warszawski wyraził radość, że w środku miasta będzie modlić się wspólnota monastyczna "nie uciekając od zgiełku świata, od centrum jego problemów". W tym czasie na pobliskim stadionie Legii rozgrywano mecz Ekstraklasy. Abp Nycz nawiązując do dobiegającej stamtąd wrzawy, powiedział, że "nie da się przekrzyczeć zgiełku współczesnego życia czy go zakazać; nie da się przeczekać i powiedzieć: będziemy wam głosić Ewangelię wtedy, gdy się świat uciszy i uspokoi, a fale morza współczesności staną się bezpieczne".

Na podst. KAI, innych agencji i mediów, informacji własnych

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dziennikarstwo w Wyższej Szkole Europejskiej im… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2010