Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

21 - 28 marca 2011

21 - 28 marca 2011

29.03.2011
Czyta się kilka minut
Watykan l Polska l Świat
W

Wierzę w Boga i Włochy" - te słowa zapisane przez nieznanego więźnia na ścianie hitlerowskiej celi tortur na Via Tasso w Rzymie przypomniał Benedykt XVI podczas wizyty w Fosse Ardeatine - miejscu kaźni 335 Włochów, w tym 75 Żydów, straconych przez Niemców w odwecie za działania partyzantów w marcu 1944 r. Cytując wyznanie więźnia, Papież zauważył, że ich autor "potwierdził prymat wiary, stanowiącej źródło nadziei". Wspomniał także odnalezioną w pobliżu Fosse Ardeatine chrześcijańską modlitwę do Boga Ojca o ocalenie Żydów. "W każdym miejscu, na każdym kontynencie, niezależnie od przynależności narodowej człowiek jest synem tego Ojca, który jest w niebie, jest bratem wszystkich w człowieczeństwie" - powiedział. W uroczystości brali udział m.in. naczelny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, a także kard. Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, którego ojciec Giuseppe znalazł się wśród...

4252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]