Reklama

2017 – rocznice

22.12.2016
Czyta się kilka minut
O bezpowrotnym przemijaniu czasu wiemy wszyscy, ale Nowy Rok jest momentem, w którym tego przemijania doświadczamy wyraźniej niż w innych chwilach, tych przemijających niepostrzeżenie.
T

Tak czy inaczej, wszystkie one przemijają, są nie do odzyskania, stracone, często zmarnowane. Przemijają chwile, przemijamy wszyscy. Niebawem nas tu nie będzie, a dla tych, którzy tymczasem pozostaną, z każdym rokiem będziemy dalsi, jak wyblakłe fotografie w rodzinnym albumie, których nikt nie podpisał – coraz mniej rozpoznawalni. Chcąc przynajmniej niektórych ocalić od zapomnienia, obchodzimy rocznice (a niektórzy nawet „miesięcznice”).
Odczytuję listę okrągłych rocznic na rok 2017. Jest długa. To pamięć usiłuje zatrzymać nurt przemijania. Rocznice „narodowe”, te, które powinien obchodzić cały naród. Czytam, że oto Sejm poparł uchwały ustanawiające rok 2017 rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego (1857–1924), Józefa Piłsudskiego (1867–1935), Brata Alberta, to jest Adama Chmielowskiego (1845–1916), o. Honorata Koźmińskiego (1829–1916) oraz Tadeusza Kościuszki (1746–1817).
...

3661

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]