Reklama

2017 – rocznice

2017 – rocznice

22.12.2016
Czyta się kilka minut
O bezpowrotnym przemijaniu czasu wiemy wszyscy, ale Nowy Rok jest momentem, w którym tego przemijania doświadczamy wyraźniej niż w innych chwilach, tych przemijających niepostrzeżenie.
T

Tak czy inaczej, wszystkie one przemijają, są nie do odzyskania, stracone, często zmarnowane. Przemijają chwile, przemijamy wszyscy. Niebawem nas tu nie będzie, a dla tych, którzy tymczasem pozostaną, z każdym rokiem będziemy dalsi, jak wyblakłe fotografie w rodzinnym albumie, których nikt nie podpisał – coraz mniej rozpoznawalni. Chcąc przynajmniej niektórych ocalić od zapomnienia, obchodzimy rocznice (a niektórzy nawet „miesięcznice”).
Odczytuję listę okrągłych rocznic na rok 2017. Jest długa. To pamięć usiłuje zatrzymać nurt przemijania. Rocznice „narodowe”, te, które powinien obchodzić cały naród. Czytam, że oto Sejm poparł uchwały ustanawiające rok 2017 rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego (1857–1924), Józefa Piłsudskiego (1867–1935), Brata Alberta, to jest Adama Chmielowskiego (1845–1916), o. Honorata Koźmińskiego (1829–1916) oraz Tadeusza Kościuszki (1746–1817).
...

3661

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...jest zawarta w skrócie A.D.-Anno Domini, czyli "Roku Pańskiego". Kiedyś ta formuła była powszechnie obowiązująca(w Europie) i wobec tego z identyfikacją tej najważniejszej rocznicy, nie było chyba większego problemu(?). Dziś mamy politycznie poprawną formułę "naszej ery", która w zasadzie nic znaczącego nie mówi. A może warto przemijającemu czasowi i kolejnym datom, nadać to głębsze znaczenie? Wrócić do formuły Roku Pańskiego? A jak uchwycić na nowo Pana, po wielu latach Jego nieobecności w oficjalnej przestrzeni publicznej? Chyba w tym może być pomocna następna rocznica: 500-lecia Reformacji z fundamentalnym przesłaniem "solus Christus".

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]