Reklama

Ładowanie...

Życie na przepadłe

19.12.2004
Czyta się kilka minut
W XVI wieku zakonnice i zakonnicy bez słowa reagowali na nakazy i zakazy przełożonych, zgodnie z lansowanym wówczas modelem posłuszeństwa trupa. Wolę opata lub przeoryszy utożsamiano z Objawieniem. Dziś, zwłaszcza po przełomie 1989 roku, zaczyna się to zmieniać.
S

S. Małgorzata Borkowska przywołuje w książce “Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII-XVIII w." przykład karmelitanki krakowskiej, która posłuszna była nie tylko przełożonej, ale i każdej siostrze, “tak starszych jako i młodszych wolę czyniła, w każdej prawie okazji woli swej nie używała". Kilka wieków później zmieniło się niewiele: posłuszeństwo znajdowało wyraz w obowiązkowym całowaniu butów przełożonej. Formalnie dopiero Sobór Watykański II odebrał władzom zakonnym mandat boski. Czy skutecznie?

- Gdy znajoma zakonnica została przełożoną, była przerażona - opowiada duszpasterz i rekolekcjonista wielu żeńskich zgromadzeń. - Spytałem, dlaczego. Odpowiedziała, że przeraża ją, iż teraz będzie musiała dla swoich współsióstr rozeznawać wolę Bożą. Odparłem, że wcale nie musi! Ma tylko zastanowić się, co jej zdaniem jest potrzebne danej siostrze, a gdy...

17599

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]