Reklama

Życie na przepadłe

Życie na przepadłe

19.12.2004
Czyta się kilka minut
W XVI wieku zakonnice i zakonnicy bez słowa reagowali na nakazy i zakazy przełożonych, zgodnie z lansowanym wówczas modelem posłuszeństwa trupa. Wolę opata lub przeoryszy utożsamiano z Objawieniem. Dziś, zwłaszcza po przełomie 1989 roku, zaczyna się to zmieniać.
S

S. Małgorzata Borkowska przywołuje w książce “Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII-XVIII w." przykład karmelitanki krakowskiej, która posłuszna była nie tylko przełożonej, ale i każdej siostrze, “tak starszych jako i młodszych wolę czyniła, w każdej prawie okazji woli swej nie używała". Kilka wieków później zmieniło się niewiele: posłuszeństwo znajdowało wyraz w obowiązkowym całowaniu butów przełożonej. Formalnie dopiero Sobór Watykański II odebrał władzom zakonnym mandat boski. Czy skutecznie?

- Gdy znajoma zakonnica została przełożoną, była przerażona - opowiada duszpasterz i rekolekcjonista wielu żeńskich zgromadzeń. - Spytałem, dlaczego. Odpowiedziała, że przeraża ją, iż teraz będzie musiała dla swoich współsióstr rozeznawać wolę Bożą. Odparłem, że wcale nie musi! Ma tylko zastanowić się, co jej zdaniem jest potrzebne danej siostrze, a gdy...

17599

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]