Reklama

Został ślad

Został ślad

02.10.2017
Czyta się kilka minut
Literacka Nagroda Nike po raz pierwszy w historii trafiła do rąk reportera. Jury pod przewodnictwem Tomasza Fiałkowskiego nagrodziło Cezarego Łazarewicza.
Cezary Łazarewicz z Nagrodą NIKE, 1 października 2017 r. / Bartosz Krupa / East News
Cezary Łazarewicz z Nagrodą NIKE, 1 października 2017 r. / Bartosz Krupa / East News
W

Wydane nakładem Czarnego „Żeby nie było śladów” opowiada życiu i śmierci Grzegorza Przemyka - maturzysty, śmiertelnie pobitego w 1983 r. na komisariacie milicji. Łazarewicz opisuje tragiczne wydarzenia, ale też mówi o losach rodziny chłopca i osób wplątanych w sprawę (np. niesłusznie oskarżonych o zabójstwo sanitariuszy z pogotowia ratunkowego), nade wszystko jednak pokazuje mechanizm tuszowania zbrodni przez władze PRL, z jej najwyższymi przedstawicielami: Wojciechem Jaruzelskim i Czesławem Kiszczakiem na czele, oraz bezsilność wymiaru sprawiedliwości III RP, który nie potrafił znaleźć i ukarać winnych. „Książka może być przestrogą przed tym, co może się zdarzyć, gdy wymiar sprawiedliwości traci niezależność i staje się narzędziem politycznej władzy” - mówił w laudacji Tomasz Fiałkowski. „To miała być książka o tym, jak kłamstwo zwycięża. I kiedy już ją napisałem, opisując te mechanizmy władzy sprzed 30 lat, nagle zauważyłem, że te mechanizmy są wieczne” - dodawał nagrodzony.

Cezary Łazarewicz jest niemal rówieśnikiem Przemyka: urodził się w 1966 r. Jako dziennikarz pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”, publikował także na łamach „TP”. Obecnie związany z Wirtualną Polską, wraz z Andrzejem Boberem wydał właśnie rozmowę-rzekę z Lechem Wałęsą. Wśród siódemki tegorocznych finalistów Nike znaleźli się oprócz niego m.in. Monika Sznajderman za książkę „Fałszerze pieprzu”, Jacek Podsiadło za tom „Włos Bregueta” oraz Stanisław Łubieński za znany także z łamów "TP" cykl „Dwanaście srok za ogon”, który otrzymał Nike Czytelników.


Czytaj także:

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W redakcji od...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Gratulując autorowi, pomyślałem o przypadku Igora , który został potraktowany paralizatorem na komisariacie we Wrocławiu. Czy ktoś z Państwa może mi powiedzieć czy ta sprawa miała jakiś finał? Oczywiście, nie ten czas, nie ta skala, nie taki aparat został uruchomiony. Jednakowoż, ciekawy jestem.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]