Reklama

Znak umycia nóg

Znak umycia nóg

29.03.2015
Czyta się kilka minut
Przed nami kolejne Święte Triduum Paschalne.
N

Najważniejsza liturgia w roku. Trzydniowa. Zamyka ją błogosławieństwo i rozesłanie rezurekcyjne. A otwiera (w Wielki Czwartek wieczorem) znak umycia nóg – Mandatum. Są w Kościele wspólnoty, dla których jest to jedyny znak liturgiczny tego wieczoru (gdyż powstrzymują się od sprawowania mszy św. Wieczerzy Pańskiej). Kiedy stajesz wobec alternatywy: Mandatum albo nic – kiedy obrzęd ten przestaje być jedynie dowolnym „dodatkiem” do tego, co „ważniejsze” – wtedy zaczynasz rozumieć, że nie chodzi w nim wcale o „odegranie” swoistej ewangelizacyjno-teatralnej scenki (zobaczcie, co Pan Jezus zrobił uczniom na Ostatniej Wieczerzy). Chodzi o wydarzenie, które dzieje się tu i teraz – o moment (kairos), w którym uczestniczysz; dotyczy Cię osobiście.

Papież przypomniał to wydarzenie w tegorocznym Orędziu na Wielki Post, poświęconym „globalizacji obojętności”. Mandatum jest...

3312

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]