Reklama

Znajomi z Jerycha

Znajomi z Jerycha

25.09.2007
Czyta się kilka minut
Kiedy przybliżał się do Jerycha, jakiś niewidomy siedział przy drodze i żebrał. (...) Jezus mu rzekł: "Przejrzyj, twoja wiara cię uzdrowiła. Natychmiast przejrzał i szedł za Nim wielbiąc Boga.Łk 18, 35. 42-43.
Z

Z tego samego Jerycha przywieziono ziemię na pogrzeb kard. Lustigera. Jej grudki stanowiły symboliczne wspomnienie tamtych wydarzeń, kiedy odzyskany wzrok pozwalał rozpoznać przechodzącego Chrystusa i spojrzeć na świat z radykalnie nowej perspektywy. Dla tych, którzy nie doświadczyli przemieniającego dotknięcia łaski, Jerycho było przede wszystkim zamożnym miastem, gdzie mieścił się zimowy pałac Heroda. Jako postać, która wcześniej koncentrowała uwagę na bogactwie pałaców, wkrótce zaś ukierunkuje ją w stronę Jezusa, pojawi się w centrum Jerycha celnik Zacheusz.

Obydwa spotkania Jezusa, z niewidomym Bartymeuszem (Mk 10, 46n) i z zatroskanym o majątek Zacheuszem, mogły zgorszyć mieszkańców Jerycha. Upośledzenie wzroku uważano wówczas za następstwo grzechu, zdzieranie podatków dla najeźdźcy miało jednoznaczną klasyfikację moralną. Jezus zaś nie zrażał się...

1496

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]