Reklama

Zmrożone elektrony

Zmrożone elektrony

04.10.2021
Czyta się kilka minut
NATURE.COM
K

Kryształy to rodzaj ciał stałych o specyficznej, periodycznej strukturze. Budujące je elementy nie mogą się swobodnie poruszać, a jedynie drgać wokół zajmowanych przez siebie pozycji. Choć zazwyczaj powstają z atomów, jonów lub cząsteczek, w szczególnych warunkach (m.in. bardzo niskiej temperaturze) mogą występować także kryształy złożone z samych elektronów. Ich istnienie przewidział w 1934 r. fizyk Eugene Wigner.

„Kryształy Wignera” otrzymano w ostatnich latach w kilku laboratoriach na świecie. Nierozwiązanym problemem pozostawało uwiecznienie ich obrazu (przy pomocy tzw. skaningowego mikroskopu tunelowego), gdyż dotychczasowe próby skutkowały zniszczeniem delikatnej struktury kryształu.

Aż do teraz – pierwszy obraz kryształu złożonego z elektronów, dzięki pokryciu go warstwą grafenu, uzyskali Hongyuan Li i współpracownicy. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]