Reklama

Złotoryja

Złotoryja

21.08.2012
Czyta się kilka minut
W lokalach należących do państwa P. funkcjonariusze ABW znaleźli 57 kilo złota”. To zdanie ma siłę pioruna.
N

Nie dlatego wcale, że złoto znalezione mogłoby wynagrodzić straty i osłodzić życie tym, którzy małżeństwu P. zaufali, a dlatego że od wieków komunikaty o znalezieniu złota silnie poruszają ludzką wyobraźnię i wprawiają ludzi o najgrubszych nerwach w drżenie. Ogromna większość z nas, od narodzenia do śmierci, żyje w mniej lub bardziej bolesnym poczuciu niedoboru. Są to braki bardzo różne – i emocjonalne, i materialne – trzeba jednak bez jałowego spierania się przyznać, że niekwestionowanym królem deficytu szarego człowieka jest złoto w sztabach właśnie. Jest to spostrzeżenie nie do obalenia.

Wiadomość o znalezieniu złota zawsze przynosi obrazy jaskrawe, bardzo błyszczące, podobne tym z westernu, z filmów o podbojach nieznanych ziem czy z pism Jacka Londona. Złoto nasyca wyobraźnię, odkąd stwierdzono, że nie rdzewieje. Stąd zapewne sukces P., który ofertę taniego złota dla...

4401

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]