Reklama

Ładowanie...

Źle wychowany ksiądz

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Całe pokolenie Polaków wychowało się na wierszach Tuwima. Większość wyrasta z fikcji literackiej tego płodnego autora. Bywają jednak jednostki, które tkwią w tym naiwnym poetyckim świecie nawet po uzyskaniu świadectwa dojrzałości. Jak diabeł w szczegółach. Ten detal (Polacy udają, że jest inaczej) to bardzo często dziwaczny, paternalistyczny stosunek do... czarnych ludzi.
A

Apel Jasnogórski jako prywatna modlitwa odmawiana jest codziennie o godz. 21. Byłem raz na Apelu w kaplicy MB Częstochowskiej. Zachwyciło mnie kazanie. To miejsce wydawało mi się zbyt poważane, by urządzać tam cyrk.

Wracając do Tuwima i "Murzynka Bambo", powtarzam polskim przyjaciołom, że niezależnie od intencji poety, tekst nadaje się do kasacji. Forma i piękno to jedno, skandaliczna treść to drugie. Wiersz może sobie żyć, ale umieszczenie go w programie szkolnym przez ministerstwo to przejaw... "Rasistowski wiersz? W którym miejscu? Nie rozumiem". Tak piszą młodzi Polacy na forach internetowych. Jaki to brak świadomości! Gdyby wiersz w języku rosyjskim czy niemieckim traktował o Polaczku, który nie chce się myć i ucieka na drzewo, komentarz byłby inny.

Mieszkałem ponad sześć lat w warszawskim akademiku i wiem, jak wygląda nadwiślańska...

3332

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]