Reklama

Źle wychowany ksiądz

Źle wychowany ksiądz

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Całe pokolenie Polaków wychowało się na wierszach Tuwima. Większość wyrasta z fikcji literackiej tego płodnego autora. Bywają jednak jednostki, które tkwią w tym naiwnym poetyckim świecie nawet po uzyskaniu świadectwa dojrzałości. Jak diabeł w szczegółach. Ten detal (Polacy udają, że jest inaczej) to bardzo często dziwaczny, paternalistyczny stosunek do... czarnych ludzi.
A

Apel Jasnogórski jako prywatna modlitwa odmawiana jest codziennie o godz. 21. Byłem raz na Apelu w kaplicy MB Częstochowskiej. Zachwyciło mnie kazanie. To miejsce wydawało mi się zbyt poważane, by urządzać tam cyrk.

Wracając do Tuwima i "Murzynka Bambo", powtarzam polskim przyjaciołom, że niezależnie od intencji poety, tekst nadaje się do kasacji. Forma i piękno to jedno, skandaliczna treść to drugie. Wiersz może sobie żyć, ale umieszczenie go w programie szkolnym przez ministerstwo to przejaw... "Rasistowski wiersz? W którym miejscu? Nie rozumiem". Tak piszą młodzi Polacy na forach internetowych. Jaki to brak świadomości! Gdyby wiersz w języku rosyjskim czy niemieckim traktował o Polaczku, który nie chce się myć i ucieka na drzewo, komentarz byłby inny.

Mieszkałem ponad sześć lat w warszawskim akademiku i wiem, jak wygląda nadwiślańska...

3332

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]