Reklama

Ładowanie...

Złamać biskupa

20.08.2007
Czyta się kilka minut
Dwaj żyjący, abp Ignacy Tokarczuk i kard. Henryk Gulbinowicz, oraz dwaj zmarli, biskupi Juliusz Bieniek i Jan Pietraszko, są bohaterami nowej książki poświęconej Kościołowi w czasach PRL.
N

Nie jest to jednak zwykła książka do czytania, ale potężny, liczący ponad 800 stron zbiór akt z archiwum dawnej SB (a wcześniej UB). Dokumentuje on, jak czterej biskupi byli przez lata, albo raczej dziesięciolecia (bo początkowo jeszcze jako zwykli księża), poddawani inwigilacji, a często także szykanom i represjom ze strony tajnych służb PRL.

Konstrukcja książki podkreśla jej dokumentalny charakter: najpierw mamy krótki biogram; potem bibliografię dotyczącą danej postaci (bo autorzy konfrontują dokumenty z archiwów SB z dokumentami z archiwów kościelnych, publikacji książkowych czy prasowych itd.); później krótki opis, jak wyglądały na przestrzeni lat (dekad) działania SB wobec duchownego; wreszcie trochę fotografii pokazujących najważniejsze momenty biografii - wszystko razem nie przekracza jednak kilku stron. Później zaś następuje to, co jest tu...

2573

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]