Reklama

Złamać biskupa

Złamać biskupa

20.08.2007
Czyta się kilka minut
Dwaj żyjący, abp Ignacy Tokarczuk i kard. Henryk Gulbinowicz, oraz dwaj zmarli, biskupi Juliusz Bieniek i Jan Pietraszko, są bohaterami nowej książki poświęconej Kościołowi w czasach PRL.
N

Nie jest to jednak zwykła książka do czytania, ale potężny, liczący ponad 800 stron zbiór akt z archiwum dawnej SB (a wcześniej UB). Dokumentuje on, jak czterej biskupi byli przez lata, albo raczej dziesięciolecia (bo początkowo jeszcze jako zwykli księża), poddawani inwigilacji, a często także szykanom i represjom ze strony tajnych służb PRL.

Konstrukcja książki podkreśla jej dokumentalny charakter: najpierw mamy krótki biogram; potem bibliografię dotyczącą danej postaci (bo autorzy konfrontują dokumenty z archiwów SB z dokumentami z archiwów kościelnych, publikacji książkowych czy prasowych itd.); później krótki opis, jak wyglądały na przestrzeni lat (dekad) działania SB wobec duchownego; wreszcie trochę fotografii pokazujących najważniejsze momenty biografii - wszystko razem nie przekracza jednak kilku stron. Później zaś następuje to, co jest tu...

2573

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]