Reklama

Ziarenka i słońce

Ziarenka i słońce

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Poranek Bożego Ciała rozjaśnia klasztorne krużganki. Słońce ślizga się po stallach, wciska się nie tylko do chóru, prześwietla promieniami Hostię. Jej biel jest tak delikatna i przejrzysta, że żadną miarą nie zdradza dramatyzmu losów ziarenek, tworzących ją w swym zespoleniu.
Boże Ciało - dekoracje /fot. KNA-Bild
M

Mnisi są jak ziarenka. Dobrze widać to w chórze: z czerni habitów wtapiającej się w ciemne linie stall wystają jaśniejsze punkty - twarze jakby wrzucone w glebę liturgii. Patrząc z góry - niekoniecznie z chóru organowego - widać to jeszcze lepiej. Wielość ziaren łączy się z przypadkowością ich rozmieszczenia.

Tak przecież się dzieje przy zasiewie. Siewca bierze do ręki tyle ziaren, ile uchwyci. Rzuca je w ziemię. To jednak, gdzie które wpadnie, jest sprawą otwartą. Podobnie jak to, czy - i w jakim stopniu - znajdą się tam same, czy z mniejszą lub większą grupą innych. Mnisi są tak właśnie "wrzuceni" do klasztoru. Nikt z nich nie mógł ani zaplanować, ani przewidzieć, w jakim towarzystwie będzie przebywać praktycznie przez całe życie. I oto teraz tkwią razem - w bruzdach cel, krużganków, stall...

Aby wzrosnąć, ziarno musi obumrzeć. I ulega temu...

6703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]