Reklama

Żeby TO nie było tabu

Żeby TO nie było tabu

10.12.2018
Czyta się kilka minut
Iwona Chmielewska, ilustratorka, pisarka: Ludzie wciąż boją się kobiecej płodności jako nieokiełznanej, nieznanej siły. Przeraża ich biologiczna strona kobiety. Stąd chyba cały problem.
FOT. JAKUB ORZECHOWSKI / AGENCJA GAZETA
FOT. JAKUB ORZECHOWSKI / AGENCJA GAZETA
A

ANNA DZIEWIT-MELLER: Szłam na tę rozmowę podekscytowana, ale myślałam też, że narazimy się na nieprzychylne reakcje. Mówienie o menstruacji bywa odbierane jako perwersyjne.

IWONA CHMIELEWSKA: Co ciekawe, bywa perwersyjne zwłaszcza dla kobiet. Wszelkie ataki na moją książkę „Królestwo dziewczynki” pochodziły od kobiet. Mężczyźni mnie nie atakowali.

Dla mnie samej miesiączka jest nadal tajemnicą. Nie jestem z tym aspektem mojego życia oswojona, nigdy nie byłam. Gdy poprosiłaś o wywiad, odpowiedziałam: „na szczęście mam TO już za sobą”. Dojrzewałam w latach 70. W owym czasie pierwsza miesiączka była doświadczeniem przykrym i smutnym. Nikt się nie zastanawiał nad zmianami, które zachodzą w głowie i duszy dziewczynki. Zwłaszcza 10-letniej, bo ja miałam 10 lat, gdy miałam pierwszy okres.

...
20252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]