Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Żeby TO nie było tabu

Żeby TO nie było tabu

10.12.2018
Czyta się kilka minut
Iwona Chmielewska, ilustratorka, pisarka: Ludzie wciąż boją się kobiecej płodności jako nieokiełznanej, nieznanej siły. Przeraża ich biologiczna strona kobiety. Stąd chyba cały problem.
FOT. JAKUB ORZECHOWSKI / AGENCJA GAZETA
FOT. JAKUB ORZECHOWSKI / AGENCJA GAZETA
A

ANNA DZIEWIT-MELLER: Szłam na tę rozmowę podekscytowana, ale myślałam też, że narazimy się na nieprzychylne reakcje. Mówienie o menstruacji bywa odbierane jako perwersyjne.

IWONA CHMIELEWSKA: Co ciekawe, bywa perwersyjne zwłaszcza dla kobiet. Wszelkie ataki na moją książkę „Królestwo dziewczynki” pochodziły od kobiet. Mężczyźni mnie nie atakowali.

Dla mnie samej miesiączka jest nadal tajemnicą. Nie jestem z tym aspektem mojego życia oswojona, nigdy nie byłam. Gdy poprosiłaś o wywiad, odpowiedziałam: „na szczęście mam TO już za sobą”. Dojrzewałam w latach 70. W owym czasie pierwsza miesiączka była doświadczeniem przykrym i smutnym. Nikt się nie zastanawiał nad zmianami, które zachodzą w głowie i duszy dziewczynki. Zwłaszcza 10-letniej, bo ja miałam 10 lat, gdy miałam pierwszy okres.

...
20252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]