Zdrowie prawem człowieka

07.09.2020

Czyta się kilka minut

Od początku w Kościele żyć po chrześcijańsku nie było łatwo. Wbrew temu, co się mówi, sielankowa jedność nigdy nie istniała. Byłoby pięknie, gdyby mit założycielski wszelkich społeczności, w tym Kościoła, był reportażem, najlepiej filmowym. Ale tak nie jest. Mateusz nie bez powodu opisuje następujące wydarzenie: „Piotr zapytał: Panie, ile razy mam przebaczyć bratu, jeśli wobec mnie zawini? Czy aż siedem razy? Jezus mu odpowiedział: Nie twierdzę, że siedem, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy”, czyli w nieskończoność. Nic to nowego, w Księdze Syracydesa czytamy: „Przebacz zło twemu bliźniemu, a wtedy, gdy będziesz prosił, Bóg tobie przebaczy. (...) Czy ktoś, kto żywi gniew przeciw bliźniemu, może szukać uzdrowienia u Pana?”.

Słuchając tych słów chętnie widzimy siebie w roli pokrzywdzonych, którym należą się przeprosiny, a tymczasem – jesteśmy krzywdzicielami. Jak to sprawdzić? Chciejmy sobie przypomnieć, kiedy ostatnio modliliśmy się za tych, których skrzywdziliśmy. Dlatego trzeba uważnie słuchać krytykujących nasze postępowanie, gdyż ci krytykujący mogą mieć ku temu słuszne powody. „Jeżeli twój brat zgrzeszy przeciw tobie – mówi Jezus – idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata”. Dajmy się upominać.

Bóg mówił do proroka Ezechiela: „Otóż ciebie, synu człowieczy ustanowiłem stróżem ludu Izraela. Gdy usłyszysz słowo z moich ust, ostrzeżesz ich w moim imieniu”. Dzisiaj Bóg też posyła proroków i nie muszą nimi być wyłącznie chrześcijanie. Prorocy ci, wyraźniej niźli im współcześni, dostrzegają, gdzie i pośród jakich ludzi przebywa Bóg, gdzie dzieje się historia, a więc sprawy, od których zależy dola lub niedola całych pokoleń. Choć dzisiaj należałoby mówić również o losie całej Ziemi, a za chwilę – całego kosmosu.

Niedawno papież Franciszek tak twitował: „Odpowiedź na pandemię powinna być dwojaka: powinniśmy znaleźć lekarstwo na małego wirusa, który rzuca cały świat na kolana, ale musimy leczyć także wielkiego wirusa, tego związanego z niesprawiedliwością społeczną”. Za tę wypowiedź podziękował mu Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. Napisał, że całkowicie zgadza się z papieżem: „Pandemia COVID-19 pokazuje, że ze zdrowia trzeba uczynić prawo człowieka dla wszystkich i nie pozwolić, aby było ono przywilejem dla nielicznych. Kryzys daje nam również możliwość odbudowania lepszego, bezpieczniejszego i sprawiedliwszego świata – razem!”.

Tę wypowiedź dwóch „synów człowieczych” należy odebrać jako przypomnienie i napomnienie. Zwłaszcza dla tych, dla których komunia „do ust” i wybory ważniejsze są od zdrowia i życia bliźnich. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, publicysta, poeta. Autor wielu książek i publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Wielokrotny laureat nagród dziennikarskich i literackich.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 37/2020