Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Zdrada elit

Zdrada elit

23.10.2017
Czyta się kilka minut
Współczesne populizmy karmią nas opowieścią o tym, że podział na elity i lud jest nieusuwalny i wręcz genetyczny. Podobnie jest w Polsce, we Francji i w Stanach Zjednoczonych.
Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton w Liberty National Golf Club w New Jersey, 2017 r. ROB CARR / GETTY IMAGES
M

Mogłoby się wydawać, że w tak głęboko podzielonym świecie nie ma już diagnoz, opowieści i mitów, które w niezmienionej postaci nawiedzają wyobraźnię lewicy, prawicy i liberałów. Wszyscy się ostatecznie pokłóciliśmy, nasze bańki bezpowrotnie się od siebie oderwały, a kultura pękła na pół – nie jesteśmy w stanie zgodzić się w prawie żadnym punkcie.

Tej intuicji przeczy przynajmniej jeden niebagatelny wyjątek: opowieść o tym, jak elity odwróciły się od zwykłych ludzi.

Posłuchaj, liberale!

Chodzi z grubsza o to, że kiedyś istniała „prawdziwa” robotnicza lewica i „prawdziwy”, lojalny wobec swoich wyborców z klasy średniej, liberalizm. Kiedyś politycy rozumieli, albo przynajmniej starali się zrozumieć, jaki jest interes wyborców. Byli związani odpowiedzialnością wobec tych, którzy oddają na nich głosy, a nie na przykład wobec lobbystów, ponadnarodowych organizacji i...

16741

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

sukces(doczesny) stanął wyżej niż zbawienie(wiekuiste). W Europe ten priorytet stanął(czy raczej-przekręcił się) w Odrodzeniu i w tym stanie odkryto Amerykę. Więc Ameryka stoi na tym priorytecie, aż dojdzie do ściany na której widnieje napis: "podążaj za swoim sercem". A może wtedy Ameryka(i przekręcona Europa) uzna, że trzeba to serce przebadać wg słów: "zamiary ludzkiego serca są zwodnicze" oraz: "Pan jest blisko tych o skruszonym sercu". Jak na razie mamona z napisam: "W Bogu(?) pokładamy nadzieję" wciąż rządzi światem

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]