Reklama

Zbiórka na kulturę

Zbiórka na kulturę

17.10.2017
Czyta się kilka minut
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog we Wrocławiu odbędzie się w planowanym kształcie.
W

W zbiórce publicznej zebrano brakujące środki, by móc pokazać spektakle „Hymn do miłości” (reż. Marta Górnicka), „Wroga ludu” (Jan Klata) i „Jeden gest” (Wojtek Ziemilski). Kłopoty festiwalu rozpoczęły się po umieszczeniu w programie „Klątwy” Olivera Frljicia. Ministerstwo Kultury wstrzymało 500 tys. zł dotacji na sfinansowanie polskiej części programu pod pretekstem niedostrzeżonych wcześniej błędów we wniosku o dofinansowanie. Piotr Gliński kolejny raz sięgnął po cenzurę ekonomiczną: nie było w dziejach III RP ministra, który tak bezwstydnie próbowałby podporządkować sobie kulturę. Tym razem przegrał.

Coraz częstsze są zbiórki publiczne na twórczość niepożądaną przez obecną władzę. PiS od dawna głosi bowiem pogląd, że sztuka wykraczająca poza normy wyznawane przez rządzących nie powinna być finansowana z pieniędzy publicznych. Zbiórka na Dialog pokazuje, że jest inaczej.

Działania ministra mogą jednak mieć niebezpieczne następstwa. Po zmianie władzy postawy artystyczne związane np. z prawicą mogą zostać pozbawione wsparcia. Może też pojawić się inna, nie mniej groźna odpowiedź na działania PiS-u: państwo wycofa się z finansowania kultury, w imię wolności zlikwiduje publiczne wsparcie. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]