Reklama

Ładowanie...

Żar młodego rewolucjonisty

11.06.2007
Czyta się kilka minut
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Wie Ksiądz Arcybiskup, po czym poznać, że św. Jacek to typowy Ślązak?

Abp Alfons Nossol: - Nie...

- Bo nie zostawił po sobie ani jednej linijki tekstu. Jak Ślązak, to wiadomo - niepiśmienny. Takie dowcipy krążą o Jacku wśród śląskich księży...

- Przecież mamy legendy, żywoty...

- Ale nie mamy żadnego jego kazania.

- To proste. Zwykle kaznodzieje średniowieczni albo sami zapisywali swoje słowa, albo mieli specjalnych kronikarzy, którzy notowali, co mówią. Jacek nie przywiązywał wagi do tego, co po nim zostanie, więc nic nie spisywał. A był tak dynamiczny i szybki, że żaden kronikarz nie mógłby za nim nadążyć... To był człowiek ogień. Bardziej praktyk niż teoretyk, choć teoria była podstawą jego działania. Gdyby żył dziś, jego komórka ciągle by dzwoniła.

...

11440

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]