Reklama

Żar młodego rewolucjonisty

Żar młodego rewolucjonisty

11.06.2007
Czyta się kilka minut
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Wie Ksiądz Arcybiskup, po czym poznać, że św. Jacek to typowy Ślązak?

Abp Alfons Nossol: - Nie...

- Bo nie zostawił po sobie ani jednej linijki tekstu. Jak Ślązak, to wiadomo - niepiśmienny. Takie dowcipy krążą o Jacku wśród śląskich księży...

- Przecież mamy legendy, żywoty...

- Ale nie mamy żadnego jego kazania.

- To proste. Zwykle kaznodzieje średniowieczni albo sami zapisywali swoje słowa, albo mieli specjalnych kronikarzy, którzy notowali, co mówią. Jacek nie przywiązywał wagi do tego, co po nim zostanie, więc nic nie spisywał. A był tak dynamiczny i szybki, że żaden kronikarz nie mógłby za nim nadążyć... To był człowiek ogień. Bardziej praktyk niż teoretyk, choć teoria była podstawą jego działania. Gdyby żył dziś, jego komórka ciągle by dzwoniła.

...

11440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]