Reklama

Zakon do zadań specjalnych

Zakon do zadań specjalnych

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Franciszkanie świętują 800-lecie obecności w Ziemi Świętej. Czasy się zmieniają, reguła pozostaje ta sama. I dobrze, bo – jak mówią – to ich klucz do sukcesu.
Franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej, Jerozolima, czerwiec 2016 r. ARIEL SCHALIT / AP / EAST NEWS
G

Gdy w 1223 r. papież Honoriusz III zatwierdzał regułę zakonną spisaną przez św. Franciszka, pierwsi Bracia Mniejsi przebywali już w Ziemi Świętej od sześciu lat. Zapewne nie zdawał sobie sprawy z tego, jak aktualne będą wskazania świętego 800 lat później. „Radzę moim braciom w Panu Jezusie Chrystusie, upominam ich i zachęcam, aby idąc przez świat nie wszczynali kłótni, nie spierali się słowami i nie sądzili innych; lecz niech będą cisi, spokojni i skromni, łagodni i pokorni, mówiąc ze wszystkimi przyzwoicie, jak przystoi” – pisał Franciszek w regule. W rozdziale, w którym mowa o zasadach dla „idących do Saracenów i innych niewiernych”, nakłaniał, „abyśmy zawsze poddani i ulegli świętemu Kościołowi, stateczni w wierze katolickiej, zachowywali, jak to mocno przyrzekliśmy, ubóstwo i pokorę, i świętą Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

Stabilna wyspa

Franciszkanie,...

7117

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Pokorny radykalizm ewangeliczny najlepszym antidotum na wszelkie religijne i ideologiczne ekstremizmy. A 800-letnia reforma Kościoła w duchu pokornej posługi, wciąż trwa; a nawet weszła na Tron Piotrowy(!)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]